Dog Days

Titul v originále:

Autor: Annie Hulley
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Annie Hulley(ová) (Velká Británie)

DOG DAYS (LETNÍ VEDRA)

2 m, 2 ž

černá komedie

John a Cate se po dlouhých letech manželství rozhodnou prodat svůj nemoderní polorozpadlý domek a žít na chvíli každý sám. Bez ohlášení se v domě objeví nadšení zájemci o koupi, Tony a Hayley. Zatímco John a Cate jsou příslušníci solidního a nudného středního stavu, mladý pár pochází z úplně jiných společenských sfér. Tony zřejmě vydělává na něčem mezi prostitucí a vybíráním výpalného a atraktivní, prostoduchou Hayley sebral někde cestou v jednom ze svých klubů.

Jak Hayley říká, když se Tony vytočí, dělá hrozné věci, ale co naplat, měl těžké dětství, rodiče ho zavírali do skříně. Mladí se začnou chovat, jako by byl obchod hotový, Hailey si přijde do zahrady zasadit květinu, kterou dostala od kamarádky, zpřehází nábytek, s Tonym si to rozdá na příjezdové cestě. Majitelům dochází trpělivost a pokusí se vetřelce vyhodit, ale dojde pouze k pořádné domácí scéně, když vyjde najevo Johnovo tajemství, že má už delší dobu milenku a manželku opouští napořád. Také se dozvíme, že syn, o kterém se stále mluví v přítomném čase, padl před dvěma roky v Afghánistánu.

Tony a Hailey na Cate vymámí klíč s tím, že těhotné Hailey je zle a potřebuje si odpočinout. Johnovi dojde trpělivost a trvá na tom, aby Tony a Hailey odešli. Tony se z bodrého chlapíka vmžiku změní v agresora a zraní Johna vidličkou. Na omluvu ho zaveze do nemocnice, ze které se John ale už nikdy nevrátí. Otřesená Cate dostane na vybranou. Buď skončí stejně jako John, nebo může zůstat bydlet s mladým párem ve svém starém domě a stát se kmotrou jejich dítěte, Tonymu matkou a Haileyinou společnicí ve výrobě cukrovinek. Zlomená a vyčerpaná Cate se novým pořádkům bez odporu poddá.

Výtečná černá komedie upomínající na Tarantina či McDonagha byla uvedena v únoru 2014 v londýnské divadle Theatre 503.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz