Dogville

Titul v originále: Dogville

Žánr: scénář, dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 12 ženy 6

Lars von Trier (*1956 v Kodani, Dánsko)

DOGVILLE

12 m, 6 ž

dramatizace

Spojené státy americké, městečko Dogville ve Skalistých horách, třicátá léta 20. století, období hospodářské krize. Obyvatelé Dogville žijí zcela izolovaně daleko od civilizace, končí tu silnice, bývaly tu stříbrné doly, kde se dnes už netěží. Zdejší dobří lidé své město ale neopustili, žijí v uzavřené, hierarchizované komunitě a dodržují zaběhané rituály. Jednoho dne se v Dogville objeví krásná mladá žena Grace, která tu hledá úkryt na útěku před gangstery. Ujme se jí mladík Tom, místní intelektuál a samozvaný mluvčí města. Díky jeho přímluvě vezmou obyvatelé Dogville dívku mezi sebe. Grace jim na oplátku nabízí výpomoc. Zprvu o její služby není zájem, časem se ale bez ní v Dogville nikdo nedokáže obejít. Tak jak narůstá na intenzitě vztah mezi Grace a Tomem, rostou i Graceiny pracovní povinnosti. Ve chvíli, kdy gangsteři nabídnou za vydání Grace odměnu, stane se z dívky výhodný obchodní artikl. Každý v Dogville teď stojí před pokušením dívku vydat jejím pronásledovatelům.

Celý filmový scénář je rozdělen do prologu a devíti kapitol, odehrává se na jediném místě, v ateliéru s několika kulisami, které tvoří městečko Dogville. Režisér Lars von Trier se inspiroval podle vlastních slov songem Pirate Jenny z Brechtovy Žebrácké opery. Stylizace typická pro brechtovské divadlo je jedním ze stavebních kamenů tohoto provokativního a hojně diskutovaného filmu.

V agentuře je k dispozici dánský originál a anglický překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz