Dokonalá pitomost

Titul v originále: Jeeves And Wooster in Perfect Nonsense

Autor: P.G. Wodehouse, Robert Goodal
Žánr: komedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3

P.G.Wodehouse, R. a D. Goodalovi (Velká Británie)

DOKONALÁ PITOMOST (JEEVES AND WOOSTER in PERFECT NONSENSE)

přeložila Jitka Sloupová

3 m

crazy komedie

Bertie Wooster a jeho komorník Jeeves (do značné míry předobraz Jirotkova Saturnina) jsou hrdiny nové hry bratrské autorské dvojice bratří Goodalových. Pánové se inspirovali slavnou sérií novel a her klasika P.G.Woodehouse, zejména jeho The Code of the Woosters (Zákon Woosterů), a přivedli znovu na scénu neodolatelnou dvojici (zde posílenou o dalšího sluhu Seppingse), aby zde divákům formou trochu šíleného divadla na divadle předvedli jedno z Bertieho dobrodružství. Tato trojice zde totiž ztělesňuje všechny role včetně tří ženských.

Někdy uprostřed bláznivých dvacátých let je Bertie pověřen svou tetičkou Dahlií, aby pro svého strýce za každou cenu sehnal starožitnost, která mu chybí do sbírky: stříbrnou konvičku na smetanu ve tvaru kravičky. Kvůli této pitomosti musí Bertie svést skrytý souboj se sirem Bassettem, který Bertieho u starožitníka předešel, ucházet se naoko o jeho neteř, zachraňovat zasnoubení svého kamaráda Gussieho s jeho dcerou, krýt tetičku, která nakonec vzala věc do svých rukou a kravičku prostě ukradla, a to vše zatímco jsou mu neustále na stopě podezíravý papaláš Roderick Spode a přitroublý konstábl Oates.

Vedle bláznivého děje kořeněného neustálými převleky a Bertieho komentáři k divákům sázejí autoři především na neodolatelný způsob vyjadřování Wodehousových hrdinů, jen drobně nadsazující britskou korektnost, což ke komickému účinu plně dostačuje.

Dokonalá pitomost, premiérovaná 30. října 2013 v divadle Duke of Yorks s Matthew Macfadyenem v roli Jeevese, získala letošní (2014) Cenu Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku na londýnském West Endu. České premiéry se chopilo Divadlo NaHraně v divadle Kampa v říjnu 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz