Doktor Jekyll a Mr. Hyde

Titul v originále: Doktor Jekyll a Mr. Hyde

Autor: Pavel Jecelín, Zdeněk Jecelín
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 5

Pavel a Zdeněk Jecelínovi
DOKTOR JEKYLL A MR. HYDE

6 m, 5 ž

původní hra

Nepožádáš manželky bližního svého! Nezabiješ! Nepokradeš! Nesesmilníš! A proč ne? Protože je to tak správné, nebo jen ze strachu z trestu? Jací bychom byli s jinou tváří a s jiným jménem, nepostižitelní? Jak by se projevila naše temná stránka? Originální variace na slavný román R. L. Stevensona o zlu v každém z nás v atraktivním balení „béčkového hororu".
Doktor Jekyll má vše, co si může chlap na začátku 21. století přát. Krásnou a mladou snoubenku, spoustu dobrých přátel i úspěch v zaměstnání. Je slavným plastickým chirurgem a vědcem, který stojí na prahu velkého objevu - dopadnou-li poslední testy dobře, nebude už nadále v jeho profesi potřebný skalpel, vše zvládne čistě a bezbolestně chemie.
Ale preparát, který doktor Jekyll vyvine a který jako každý správný vědec vyzkouší nejprve na sobě, má úplně jiné účinky, než předpokládal. Umožňuje střídavě existovat ve dvou fyzicky i psychicky zcela odlišných osobnostech. Jekylla další poznání láká a tak se vrhne ve svém výzkumu novým směrem. Mr. Hyde, jak Jekyll své druhé já nazve, ale pěstuje libůstky a projevuje touhy, které by u sebe doktor ani ve snu nečekal. Zprvu to všechno vypadá jako nevinná hra, která se pozvolna přiostřuje a přiostřuje... až jedné noci Mr. Hyde spustí kolotoč událostí, jež se přes veškerou Jekyllovu snahu nedá zastavit... mrtvých přibývá a příběh neúprosně směřuje ke konci, který překvapí i znalce původní Stevensonovy předlohy.
Hra nezapře inspiraci filmovým hororem a gangsterkami a přivádí na jeviště jedenáct výrazných dramatických postav, z nichž kromě ústředního páru Jekylla a Daniely stojí za zmínku především svérázný mafián Lennon, který ze všeho nejraději dobrou zmrzlinu, ne příliš bystrý zkorumpovaný policista Wolf a dvojice nejbližších Jekyllových přátel - Andrea, hudební kritička s volnou sexuální morálkou, a Robert, její věrný partner.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz