Downstate

Titul v originále:

Autor: Bruce Norris
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Bruce Norris (USA)

DOWNSTATE (STÍN V ILLINOIS)

5 m, 3 ž

V americkém státě Illinois stojí dům, do jehož oken občas někdo hodí cihlu, kámen nebo na něj dokonce vystřelí. Uvnitř totiž žije skupina mužů odsouzených za sexuální zneužívání. Tito muži byli v minulosti soudem odsouzeni k vězení, kde vykonali svůj trest, a nyní jsou nuceni žít ve stínu svých chyb.

Sedmdesátiletého sexuálního delikventa Freda přijede do domu navštívit jedna z jeho obětí - čtyřicetiletý, ženatý otec dvou dětí Andy. Není jasné, proč měl nutkání se setkat po třiceti letech svým trýznitelem, zda se chce pomstít nebo se mu nikdy nedostalo omluvy, ale jeho příjezd odstartuje smršť jen těžko zodpověditelných otázek.

Co s lidmi, kteří sexuálně zneužívali děti a mladistvé? Má svět a hlavně jejich oběti právo je i nadále ponižovat a trestat, i když si svůj soudem nařízený trest již poctivě odpykali? Co vlastně oběti těchto činů očekávají a potřebují?

Autor dokáže vyvolat soucit nejen s obětmi sexuálního násilí, ale i s jejich pachateli. Hra má silný a náročný příběh, který nelítostně nutí diváka zamýšlet se nad jedním z těch nejchoulostivějších a nejhanebnějších témat.

Hra měla premiéru na podzim roku 2018 ve Steppenwolf divadle v Chicagu, kde vznikla ve spolupráci s britským Národním divadlem. Tam se také produkce bude na jaře 2019 přesouvat. Inscenace ve Steppenwolfu se dočkala skvělých recenzí od předních amerických novin (The New York Times, Chicago Tribune atd.). Bruce Norris je americký dramatik, jehož hra Clybourne Park vyhrála v roce 2011 Pulitzerovu cenu a rok poté cenu Tony za nejlepší hru roku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz