Drawer Boy

Titul v originále: Drawer Boy

Autor: Michael Healey
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Hra z roku 1999, kromě toho, že je silným příběhem přátelství dvou mužů, je zároveň evokací klíčové události kanadského alternativního divadla – zrodu kolektivní inscenace The Farm Show, premiérované v roce 1972 torontským Theatre Passe Muraille. Mladý herec a začínající dramatik Miles se v rámci přípravy inscenace vydává na jednu z farem odlehlé části Ontaria, aby zde zkoumal farmářský život a jeho dramatický potenciál. Setkává se zde s dvojicí starších mužů, žijících ve vztahu, jehož rovnováha je stále ohrožována: Drsný Morgan totiž pečuje o Anguse, svého přítele od dětství, který za války při bombardování Londýna utrpěl poškození mozku a ztratil paměť. Angus byl talentovaný kreslíř, a kdoví, jak by se jeho život po válce odvíjel, nebýt osudného okamžiku. Morgan teď musí neustále hlídat každý jeho krok a téměř každý den mu znovu a znovu vyprávět jejich příběh: Oba se v Anglii zamilovali do dvou vysokých Angličanek, a ty s nimi po válce odjely do Kanady. Krátce před dvojitou svatbou ale obě zahynuly při autonehodě. Miles tento příběh použije jako svůj příspěvek do kolektivní inscenace, reakce obou reálných protagonistů, když svůj příběh vidí na zkoušce, je však v obou případech překvapivá. Angus – zřejmě díky síle divadla – si něco z příběhu poprvé od války skutečně zapamatuje. Morgan je však popuzený a zděšený.

Miles pochopí, že v příběhu něco nehraje (Angus se marně dožaduje, aby ho Morgan vzal na hrob jeho snoubenky). A Morgan nakonec přizná, že skutečnost byla mnohem smutnější (obě dívky neustály komplikace spojené s Angusovým nevyléčitelným stavem a vrátily se do Anglie). Nakonec celou hloubku tragédie (ale i Morganovy oběti, kterou se farmář snaží odčinit svoji válečnou mladistvou lehkovážnost) díky svérázné Milesově arteterapii pochopí i Angus. 

Celá hra balancuje bravurně mezi vážností námětu a komikou plynoucí jak z Milesovy absolutní nepolíbenosti farmářským životním stylem, tak z Morganova svérázného drsného humoru.

Hra patří ke zlatému fondu kanadské dramatiky. Její londýnská premiéra se konala ve Finborough Theatre v červnu 2012. V roce 2017 vznikl podle hry stejnojmenný oceňovaný kanadský film.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz