Dream Girl

Titul v originále: Dream Girl

Autor: Elmer Rice
Žánr: hra
Jazyk: angličtina

Elmer Rice (USA)

DÍVKA SNŮ (DREAMGIRL)

z angličtiny přeložila Marta Ljubková

6 m, 5 ž (celkem 15 m)

Americká komedie z roku 1945.

Konverzační komedie vycházející z nejlepších tradic tohoto žánru.

Hlavní hrdinka, dvaadvacetiletá Georgina Alertonová žije svůj obyčejný středostavovský život jako prodavačka v malém knihkupectví. Touží se stát spisovatelkou a svůj román posílá do všech možných nakladatelství. Očekává, kdy konečně přijde ta chvíle v životě, kdy se něco stane. Všední každodennost jí zpestřuje denní snění, jemuž Georgina s radostí a vášní co chvíli propadá. Tento princip nabízí vděčnou jevištní možnost - ve zdánlivě banálním příběhu se rozvíjejí dvě zcela odlišné roviny, jedna běžná, druhá barvitá až barvotisková, bohatá, dobrodružná, plná mimořádných situací.

Příběhem Georginy totiž není nic jiného než touha po dokonalém muži - v jediném dni hry dostane hned tři nabídky, z nichž je třeba si vybrat. Nastálé situace mají vždy dvojí vyznění: vysněné a reálné.

Hra má švih a spád, je postavena na brilantních dialozích, odehrává se na několika místech skutečných (domov, v němž Georgina žije se svými rodiči; knihkupectví, kde pracuje, restaurace, divadlo, bar) i vysněných (Mexiko, čtvrť prostitutek, porodnice, nemocnice), může mít až revuální nádech.

Hlavní role nabízí příležitost pro mladší herečku, zajímavé jsou i role osudových tří mužů (ironický novinář Clark, který je nakonec ten pravý, záletný svůdník George a pomatený moula Jim). Ostatní role (ve snech prolínajících se s realitou) se dají zdvojovat - některé tak autor vysloveně napsal.

Českou premiéru hry uvedlo 31. března 2007 Západočeské divadlo Cheb v režii Jaroslavy Šiktancové.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz