Drop Dead!

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 3

Billy Van Zandt, Jane Milmore (USA)

NÁHLÁ SMRT (DROP DEAD!)

přeložil Martin Fahrner

7 m, 3 ž

detektivní komedie

Výborná kombinace detektivky a komedie z roku 1992, která ze začátku hodně připomíná Fraynovo Bez roucha, ale pak přidá navíc detektivní žánr a pár vražd navíc.

Jde vlastně o divadlo na divadle - režisér Victor Le Pewe býval hvězdou broadwayských scén, poté ale zrežíroval rodinný muzikál o vlně tsunami, která spláchla ostrov i s rekreanty. Není jisté, co diváky odradilo víc: zda téma, nebo skutečnost, že režisér během představení házel do hlediště trosky a dětské botičky. V každém případě je na mizině a ze zoufalství režíruje hru, kterou napsal jakýsi Alabama Miller, která měla původně 576 stránek a kterou produkuje mafián Banks, aby si v ní mohla zahrát jeho milenka Candy.

Zpočátku se ocitáme na druhé generálce, jež se ze spousty důvodů přerušuje, takže se seznámíme nejenom s krátkým dějem (Zoufalý Le Pewe hru seškrtal na osmnáct stránek), ale i s jednotlivými protagonisty, jejich vzájemnými vztahy a problémy.

Dozvídáme se také, že původní představitel jedné z rolí byl po zkoušce nalezen mrtvý, a když se hru konečně podaří projet až do konce, umírá přímo na jevišti producent Banks s nůžkami zabodnutými v zádech.

Herci se však dohodnou, že „show must go on“ a díky tomu se po přestávce ocitáme na premiéře, kde se hra už vůbec nesmí zastavit, protože hlediště je plné kritiků a diváků. Jenže někdo začíná herce vraždit jednoho po druhém, v zákulisí i na jevišti. Nikde není bezpečno a stále řídnoucí soubor má čím dál větší problém pokračovat ve hře. Představení se změní na boj o život a na snahu vypátrat vraha dřív, než nezbude na jevišti nikdo...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz