Du (Normen)

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

Philipp Löhle (Německo)

DU (NORMEN) (TY NEBOLI NORMIE)

6 herců

Philipp Löhle patří již od svých prvních her k pravidelným kritikům kapitalismu. Tentokrát však poprvé vyměnil postavám rysy – jeho hrdinové jsou obvykle problémoví vyděděnci a donquijotové, kteří bojují proti větrným mlýnům zahnívajícího systému za lepší zítřky. Autor toto snažení bere v této hře jako princip, a tak je hlavní postavou milý Normie, zdvořilý a laskavý chlapík, jinak též srdečný, líný a průměrný. Disponuje ovšem neklamným instinktem jít cestou nejmenšího odporu. V jazyce ekonomické teorie to Normie, publiku a dalším postavám se přibližující familiárním tykáním, nazývá „maximálním užitkem“, tj. ekonomickým pojmem označujícím subjektivní pocit plynoucí ze spotřeby statků. Tímto způsobem se dá jasně vyvodit, jak se lidé chovají, když jednají chytře ve svůj prospěch. A Sven Prietz jakožto postava Ty chce být ekonomicky nejlepší, aniž by se musel příliš snažit. Lidé ho mají rádi za jistou zdrženlivost i za pozvolný tah na branku…

Šest herců ztvárňuje nejen dvacet postav na okraji cesty životem, nýbrž také ztělesňují všudypřítomně autorské komentáře, které hladí publikum něžně po hlavách – úzkost budící skupina milých postaviček vyžívajících se v klidné provinční plochosti a její pasti blahobytu.

Hra byla uvedena v červnu 2013 v Nationaltheater Mannheim a patřila mezi finalisty přehlídky nejlepších německých inscenací Stücke 2014 v Mülheimu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz