Dubrovnická komedie

Titul v originále: Dubrovnická komedie

Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 4

Jaroslav Vostrý
DUBROVNICKÁ KOMEDIE
7 m, 4 ž

Jaroslav Vostrý využil motivů ze čtyř dubrovnických frašek z konce 17. století vytvořil zápletkovou komedii odehrávající se ve zběsilém tempu. Je zde dobře patrný odkaz Plautův a Terenciův - postavy mladých milenců i směšných starých, chytrého i hloupého otroka, hloupého vojáka, kurtizány, počestné dívky i postav z lidu. Stejně tak jako převleky, „za rohem" odposlouchávané rozhovory, časté střídání postav na jevišti a neúprosně šťastný konec s napálenými starými milenci a zasnoubenými mladými, jsou součástí téměř každé komedie od Plauta přes Komedii dell´arte, Moliéra ...

Motivace postav je velmi jednoduchá, ale cesta k jejich uskutečnění je nepřiměřeně složitá, plná groteskních situací, nedorozumění, obhroublého humoru, převleků a intrik. Ústřední postavou hry je Intrigalo „nájemný zařizovatel" - kuplíř, který je ochoten pracovat pro každého, kdo mu za jeho služby zaplatí, a to i za předpokladu, že jde o střet zájmů.

Mladík Pijero, častý host u kurtizány Lukrecie se zamiluje do dcery váženého občana Klima Margarity, ale k tomu, aby se k ní dostal potřebuje využít služeb Intrigala. Klimo ho zase potřebuje k tomu, aby se dostal do přízně Lukrecie, o kterou také usiluje kapitán Pankracio a jeho synovec Fabricio. Intrigalo, který má za úkol vyhovět přání všech, vymýšlí různé intriky, aby mohl od „zamilovaných" co nejdéle získávat peníze.

Během čtyř večerů, do kterých je děj hry zasazen, sledujeme eskapády milenců snažících se ukojit své tužby. Nejhůře dopadnou „staří" - hloupý kapitán dostane několikrát holí přes záda a nedostane se ani k náhradní milence Chtivici, ženě věčně opilého pekaře. Klimo nejenže neukojí svou touhu, ale musí přenechat svoji dceru chudému Pijerovi. Fabricio, nepraktický student věčně citující latinská slůvka, se stane mužem kurtizány Lukrecie. Intrigalo a jeho hloupější protějšek Žravko se pak podělí o přízeň Lukreciiny služky Petrušy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz