Duets

Titul v originále: Duets

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Peter Quilter (Velká Británie)

DUETY (DUETS)

přeložil Pavel Dominik

1 m, 1 ž

kvintet romantických komedií pro dva herce

Dnes již celosvětově oblíbený autor konverzačních komedií věnoval svou poslední hru - pětici jednoaktovek - dvojici herců kolem padesátky, kteří se tak postupně představí každý v pěti velmi různorodých rolích. Konstantou, která tyto postavy spojuje, je však neutuchající vtipnost a sebeironický humor.

V první aktovce jsme svědky prvního setkání dvou „singles", Jonathana a Wendy, kteří se seznamují na inzerát. Během vzájemné konfrontace textů svých inzerátů se skutečností dojdou oba přesto paradoxně rychle k závěru, že bude lépe „skočit" po hlavě do bližšího seznamování, než pokračovat ve frustrujícím hledání „toho pravého".

Ve druhé aktovce se schyluje k improvizované oslavě narozenin Barrieho, blíže nespecifikované celebrity. Oslavu pro něho připravuje jeho dlouholetá sekretářka Janet. Barrie při tom Janet nabádá, aby si konečně našla manžela. Oba sice žijí v téměř dokonalé symbióze, ale Barrie je homosexuál. Janet je však na něho natolik fixovaná, že jedinou možností, jak by mohla narazit na nezadaného muže, je poslat ji na dlouhou výletní seznamovací plavbu. Janet však nechce tak docela riskovat, a tak musí Barrie slíbit, že ji na plavbě doprovodí jako „záloha". Z toho, jak se oba na své dobrodružství těší, lze ovšem usoudit, že třetího tento „dokonalý tandem" věru nepotřebuje.

Třetí příběh je záznamem jednoho podvečera, kdy se starší herecký pár chystá na předávání prestižních cen. Během vtipkování mj. na téma různých obtíží stáří divák pochopí, že Diana nedávno překonala vážnou chorobu. William proto uvažuje, že by znovu uzavřel smlouvu na delší divadelní turné. Dianina reakce ho však nakonec přesvědčí, že důležitější teď pro oba bude zůstat spolu.

Hrdinové čtvrtého duetu, Bobby a Shelley se vydali do Španělska, aby si tam užili „veselý rozvod". Po vzájemně odhalené nevěře tak chtějí co nejsmírněji vyřešit svůj rozchod. Povzbuzeni koktejly se právě věnují poněkud bizarnímu dělení majetku, které vyústí v hádku a rozhodnutí přece jen si najmout advokáta. Bobby si balí své věci, a odchází uprostřed noci, aby se vzápětí vrátil pro „svého" Harryho Pottera - a možná i něco jiného.

Poslední aktovka nás zavádí pro změnu na svatbu. Vdává se Angela a společníka při posledních přípravách jí dělá její svobodný bratr Toby. Nevěsta propadá stále větší nervozitě - tato svatba má být totiž už její třetí, a tak se neubrání pochybám o smysluplnosti svého konání. Toby ji svou sarkastickou pravdomluvností v jejím rozhodování nepomáhá a Angelu navíc při oblékání potkávají drobné katastrofy, které jsou možná zlým znamením. Nakonec je to ale přece jen Toby, kdo ji přesvědčí, aby pokračovala v nastoupené cestě - k níž on sám nikdy nenašel odvahu.
Quilter svou hru věnoval jako poctu Neilu Simonovi, jehož aktovky (např. Apartmá v hotelu Plaza) tento kvintet opravdu připomíná.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz