Dům z kostí

Titul v originále: Bone House

Autor: Marty Chan
Žánr: drama
Překladatel: Klára Kolinská
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Marty Chan (Kanada)

DŮM Z KOSTÍ (THE BONE HOUSE)

přeložila Klára Kolinská

3 m, 1 ž

psychologické drama / experiment

Drsný sugestivní thriller čínsko-kanadského autora je jedním z nejodvážnějších a nejdůmyslnějším experimentů nejen současné kanadské dramatiky. Předkládá divákům psychologickou úvahu o podstatě strachu, o hranicích představivosti a pochybné tendenci dnešní pop kultury k celebritizaci zločinců, ale také o samotné podstatě a hranicích divadla.

Hra má totiž experimentální půdorys přednášky pro zájemce z řad veřejnosti. Ústřední postava Eugene Crowley je postavou, ale i přednášejícím, a tak i spojovacím článkem mezi jevištěm a hledištěm, mezi iluzí a skutečností, obavami a jejich naplněním. Crowley se představuje divákům jako „lovec myšlenek“ a ví, „co se lidem děje v hlavě“. A to je během přednášky znepokojení a bazální, archetypální strach. Crowley je totiž odborníkem na psychologii sériových vrahů a konstatuje, že sériový vrah není zpravidla vyšinutý, zrůdný jedinec, ale nenápadný člověk, který vede běžný, racionální život. Hra tak divákům vsugerovává představu, že v každém z nich dřímá možný sadistický zločinec, že Půlnoční kovboj (další postava) je mezi nimi, připraven kdykoli zaútočit. Ukáže se, že Půlnoční kovboj potřebuje pro své zločiny publikum a že inscenuje vraždy s rozkoší jako zrůdná divadelní představení, která bez diváků postrádají katarzi.

Hra tak nesmírně účinně překračuje bariéry mezi tím, co je předváděno „jenom jako“ coby iluze, a mezi nejhlubšími kořeny odvěkého strachu z násilné likvidace vlastní existence nepoznatelnými silami vnějšího světa.

Hra vznikla pro festival Fringe v Edmontonu, kde byla také v roce 1999 uvedena. Vyšla také knižně česky v antologii současných kanadských dramat v roce 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz