Dunkel lockende Welt

Titul v originále: Dunkel lockende Welt

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 2

Klaus Händl (Rakousko)

TEMNĚ LÁKAVÝ SVĚT (DUNKEL LOCKENDE WELT)

z němčiny přeložil Petr Štědroň

1 m, 2 ž

Hra má tři jednání. Pojednávají o rozloučení, útočišti a odchodu, a vždy o neúčasti (smrtí nebo dálkou), na níž vše spočívá; ať už je to u (pouze vylíčeného) odcestovalého, snad zemřelého švýcarského snoubence a žádaného nájemníka (Obraz 1), neznámého otce respektive nevyzpytatelné minulosti (Obraz 2) nebo popřené dcery (Obraz 3): Probíhají „navštívení". To se děje formou spojování, po párech: A-C, A-B, B-C.

Corinna Schneiderová, mladá čelistní chiruržka, se stěhuje. Loučí se s pronajímatelem svého bytu, postarším Panem Hufschmiedem, který je tak bohatý, že by si člověk mohl myslet, že si své nájemníky do domu nasadil jako hračky.

Corinna se chystá do Peru; jede, jak tvrdí, za svým přítelem Marcelem, rovněž mladým chirurgem. A v Peru se prý budou společně zabývat lékařským humanitárním projektem.

Co se týká pana Hufschmieda, vypráví o dlouhém umírání své matky - a začíná básnit o bývalém nájemníkovi, tedy Corinině příteli. Tento pan Hufschmied, bohatý a osamělý, nadále kolísá mezi zdvořilostí a žádostivostí.

Pan Hufschmied nachází malý prst u nohy, a myslelo by se, že býval Marcelův, jehož Corinna odstranila. U tohoto prstíku na noze se pan Hufschmied nakonec pevně zachytí. Corinna odchází.

Corinna do Peru neodletěla. Uprchla ke své matce, Mechtildě, laborantce.

Jejich vztahu vládne symbióza, Corinna totiž vyrůstala bez otce. Vražda Marcela a corpus delicti v držení pana Hufschmieda dceru tísní. Prosí - poté, co opakovaně přestála matčin monolog o fotosyntéze, o její pomoc.

Mechtild svolí a vyhledá pana Hufschmieda. Jde o prstík z nohy mrtvého snoubence, pod záminkou peruánské masky, kterou si zde Corinna zapomněla, a jedná se o víc: Mechtild nechá svou dceru zemřít. A v Hufschmiedovi najde zalíbení.

Co začalo krvavě, končí příšerně smířlivě, společnou sluneční lázní Hufschmiedovou a Mechtildinou u otevřeného okna.

V každém z obrazů krouží tytéž motivy, jež obestírají figury. Ve vzájemném styku se projednávají, vyhrávají, jak se říká, láska a smrt.

Česká premiéra proběhla v Pražském komorním divadle - Komedii v roce 2008.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz