Dutch Uncle

Titul v originále: Dutch Uncle

Autor: Simon Gray
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Simon Gray (Velká Británie)
DUTCH UNCLE
3 m,3 ž

Černá komedie s kriminální zápletkou.

May přijde domů o hodinu dřív a najde manžela, jak do bytu stěhuje obrovskou skříň. Tvrdí, že je pro Erica a Doris, sousedy z prvního patra, ale že jí musí nejdřív vyzkoušet. Sexuálně frustrovaná May Godboyovi vyčítá, že od svatby neplní své manželské povinnosti, a vymlouvá se na válečné zranění. Celé dny přitom brousí kolem policejní stanice, kde obdivně vyhlíží inspektora Hawkinse, a probírá s policisty nejnovější vyšetřování.

Eric a Doris přijdou ke Godboyovým večer na návštěvu. May se opije a tančí s Erikem, zatímco Godboy a Doris sedí ztuhle na kanapi a vedou zdovřilostní konverzaci. Eric se během večera vytratí, a když ho Doris nenajde doma, začne panikařit. May si sbalí všechny věci a odchází od Godboye.

K jeho velkému potěšení se tu zastaví inspektor, který je zrovna na stopě jednomu násilníkovi. Autor od začátku buduje kolem Godboye atmosféru napětí, přičemž důležitou rekvizitou je záhadná skříň a demonstrovaným motivem manželská nesnášenlivost. Godboy však touží poskytnout inspektorovi případ, který by byl pro jeho vyšetřovací talent důstojnou výzvou. V závěru Godboy, jenž se zločinů dopouštěl pouze ve své fantazii, se zklamáním sleduje, jak přitažlivý inspektor věnuje svou pozornost Ericovi, který je odhalen jako stíhaný násilník.


jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz