Duty Master

Titul v originále: Duty Master

Autor: Neil Donnelly
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 6

Neil Donnelly (Irsko)
THE DUTY MASTER (ODDANÝ SLUŽEBNÍK)

7 m, 6 ž

Patrick utekl z rodného Irska do Anglie, kde učí na internátní škole. Žije tu zaběhnutým rytmem se ženou Sarah, která je malířkou, a dvanáctiletou dcerou Pippou. Oba manželé udržují vedlejší milostný poměr, Patrick se sekretářkou Estelle.

Při kriketovém zápase se na školním hřišti objeví neohlášená návštěva, Patrickův bratr Michael. Patrick po odchodu z Irska s rodinou vztahy neudržoval a nečekané setkání s bratrem neprobíhá lehce. Navíc ho komplikuje Michaelova spolucestující, studentka Breda.

Estelle je ze vztahu s Patrickem zklamaná, stále jí slibuje, že se rozvede a že spolu odejdou pracovat jinam, ale nemůže se odhodlat. Estelle se na školní oslavě opije a vyspí se studentem Garym. Gary, který si pro tenhle účel nelegálně "vypůjčil" školní džíp, ho cestou zpátky nabourá a celá věc se vyšetřuje. Frustrovaný Patrick si veškeré problémy včetně žárlivosti snaží vybít výpraskem Garyho.

Pobuřuje ho také, že Michaelovou milenkou je dívka, která by mohla být jeho dcerou. Breda se za pár dní pobytu sblíží se Sarah i s Pippou, kterou oba rodiče zanedbávají. Zoufalý Patrick se bratrovu milenku neúspěšně pokusí svést. Navzdory všemu se bratři po letech téměř smiřují. Michael s Bredou odjíždějí a Patrick telefonuje rodičům do Irska.

Centrem hry je postava zmateného čtyřicátníka Patricka, který je ze svého okolí nejpuritánštější a zároveň nejzkaženější. Zajímavá je věrohodná postava předčasně vyzrálé a nezávislé Bredy.


jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz