Dva shakespearovští herci

Titul v originále: Two Shakespearean Actors

Autor: Richard Nelson
Žánr: hra historická
Překladatel: Jan Hančil
Jazyk: čeština
Postavy: muži 15 ženy 7

Richard NELSON
DVA SKAKESPEAROVŠTÍ HERCI (Two Shakespearean Actors)
Překlad Jan Hančil
15 mužů, 7 žen

Richard Nelson si za námět své hry zvolil vypjatý okamžik dějin amerického divadla, událost, která se zapsala do povědomí jako případ v západní kultuře nebývalé fanatizace divácké obce - Astor Place Opera Riot (1849). Ta tvoří kulisu, na níž se odehrává jemná moderní komedie mravů z hereckého prostředí. Rivalita dvou velkých hereckých hvězd, amerického Edwina Forresta a britského Charlese Macreadyho, se v prostředí zjitřeného národnostního konfliktu stane spouštěcím mechanismem společenských bouří v New Yorku, které si vyžádají na třicet životů.

Dramatická situace se dá označit za jedno velké trapné nedorozumění, které má desítky různých poloh, od nevhodného sebeprosazování, přes žárlivé výstupy až k výlevům šovinismu. To je také hlavní zdroj napětí hry: divák spoluprožívá bezpočet lidských míjení, aby teprve v poslední scéně hry zažil také sjednocení prostřednictvím společného zájmu o profesi. Hra zkoumá problém osobní odpovědnosti v tzv. velké době, odkrývá mechanismy, které lidi rozdělují i ty, které je spojují, a zabývá se kulturními fenomény "starého" a "mladého" národa, rozdíly anglického a amerického vnímání světa.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz