Dvije

Titul v originále: Dvije

Autor: Tena Štivičić
Žánr: hra
Jazyk: chorvatština
Postavy: muži 1 ženy 3

Tena Štivičić (Chorvatsko)
DVIJE (MY DVĚ)
1 m, 3 ž

Hru mladé chorvatské dramatičky by bylo možné charakterizovat jako ženský protějšek Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství. A její hrdinky Anja a Lena jako ženskéi obdoby jejich mužských hrdinů. Dnešní záhřebské dívky žijí v médii manipulovaném světě: navenek připomínají sebejisté hrdinky Sexu ve městě, Záhřeb ale není New York, a tak jejich užívání života zahrnuje až příliš velký podíl autostylizace. Ještě větší problém jim pak přináší vztah k rodičovské generaci. Lenin otec Emil právě zemřel a obě dívky se vracejí na začátek příběhu: Seznámily se na toaletách při jednom velikonočním večírku. Jejich důvěrné rozhovory brzy naleznou náplň v dramatu, které prožívá Anja: seznámila se se starším mužem, kterého obdivuje a stále více zbožňuje. Lena její vztah sarkasticky komentuje, posléze s trochou závisti spoluprožívá... Z jejích rozhovorů s matkou Sonjou posléze pochopíme, že Emil je Lenin otec a Sonja Lenu na milenku svého muže tak trochu „nasadila". Anjin a Emilův vztah se stále více komplikuje, Sonja se v Itálii musí podrobit operaci rakoviny a Emil tam pobývá s ní. Nakonec se zjistí i to, že je Lenin otec. Přátelství dívek toto odhalení kupodivu přežije. Co se octne v ohrožení je však Anjina láska k Emilovi: Přílišná blízkost bere vztahu jeho romantiku. Jak se ukáže, přesně to byla Sonjina taktika. Nechtěla, aby její manžel trpěl tím, že dívku zklame rozchodem, usilovala celou dobu o to, aby se Anja rozešla s Emilem sama. Emil však dříve náhle zemře.

Poněkud sitcomovou estetiku hra překonává traktováním postavy Emila. Emil je stále úspěšnější spisovatel, pravidelně vytěžovaný médii. Ve hře vystupuje důsledně pouze prostřednictvím svých televizních a jiných interview - většinou na témata, jichž se implicitně dotýká i sama hra. Tak trochu fantóm, tak trochu až příliš křehký symbol mužnosti a životní moudrosti.

Hra sklízí úspěchy na balkánských festivalech v podání slavného bělehradského Atelje 212.

V agentuře je k dispozici v chorvatském originále i anglickém překladu.

jsl

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz