Een Bruid in de Morgen

Titul v originále: Een Bruid in de Morgen

Autor: Hugo Claus
Žánr: hra
Jazyk: nizozemština
Postavy: muži 2 ženy 3

Hugo Claus (Belgie)

EEN BRUID IN DE MORGEN (NEVĚSTOU ZA ROZBŘESKU)

2 m, 3 ž

Hra o čtyřech jednáních je jedním z prvních větších autorových děl a mnozí tvrdí, že i jedno z nejlepších. Ústředními postavami jsou členové rodiny Pattijnů. Otec, hudební skladatel vystupující pod pseudonymem Henri Pattini, nevychází kvůli své neúspěšné kariéře z domu. Jeho žena, Magdalena, trpí finanční situací rodiny, a tak se stává hybatelkou děje. Snaží se získat peníze a tak navrátit rodině ztracený sociální status. Pattiniovi mají dvě děti, naivního devatenáctiletého syna Tomáše a rebelskou dceru Andreu. Ti mezi sebou mají silné, až incestně působící pouto. Podporu hledají ve vzájemné náruči a ve společných snech. Matka se ve snaze o zlepšení rodinné situace snaží dohodit Tomášovi starší nevzhlednou, ale bohatou sestřenku Hildu. Sňatek by podle ní vyřešil problémy všech. Andrea znechucena povrchními poměry v rodině spáchá sebevraždu.

Autor ve hře použil motiv rodiny velmi netradičním způsobem a to ne jako spojující prvek, ale jako faktor rozdělující své členy. Hra osciluje mezi komedií a tragédií. Ačkoliv se příběh odehrává v Belgii 50. let, mohl by být zajímavý i pro českého diváka.

Hugo Claus (1929-2008) je jeden z nejvýznamnějších belgických autorů. Psal poezii, prózu i dramata. Kritikou je ceněn nejen za svůj svižný sarkastický styl, ale také výběrem ožehavých často až tabuizovaných témat současnosti. Toto potvrzuje i hra Een bruid in de morgen (1953), kterou se mu podařilo zburcovat z velké části katolickou veřejnost otevřením otázky incestu, tedy sourozeneckého vztahu. Ačkoliv je hra napsána před více než půl stoletím, její téma i jazyk jsou stále aktuální, a proto se velmi často objevuje na repertoáru nizozemských či vlámských scén.

Chystáme překlad do češtiny!

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz