Ein Mann der Kunst

Titul v originále: Ein Mann der Kunst

Žánr: komedie, satira
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

EIN MANN DER KUNST (Muž umění)

4 m, 2 ž (více postav)

komedie, satira

Slavný malíř, který žije v ústraní na zámečku na Rýně, milovníci umění, kteří ho zbožňují a chtějí mu postavit muzeum: setkání, které osvětluje vrcholy a pády kulturního průmyslu, je stejně veselé, vtipné a pravdivé jako zřídkakdy čtivé.

Pratz je umělec staré školy, který odmítl jakékoli přivlastňování ze strany uměleckého byznysu. S jeho obrazy se obchoduje, je světově proslulý, ale stáhl se z veřejnosti. Nechce mít nic společného se světem, ale vlastní posmrtná sláva mu leží na srdci, a tak souhlasí s přijetím sponzorského sdružení muzea, které chce plánovanou novou budovu věnovat výhradně jeho dílům.

Členové podpůrného spolku muzea se sice na významu Pratze neshodnou, ale cítí se velmi poctěni, když je jim přislíbeno exkluzivní setkání s malířem a návštěva jeho téměř legendárního zámečku na Rýně - a ta se skutečně uskuteční. Jak milovníci umění při tomto setkání se svým idolem postupně ztrácejí klid, když jim mistr vyrazí dech nedokonalostí světa i svou vlastní, rafinovaně inscenuje vlastní velikost, shazuje umělecký byznys a zároveň ho prosazuje.

O tom všem vypráví autor s velkým mistrovstvím a osvětluje mělčiny našeho kulturního byznysu. Zábavná i satirická hra byla uvedena v divadle Staatstheater Kassel v dubnu 2022.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz