Eiskind

Titul v originále: Eiskind

Autor: Elisabeth Vera Rathenböck
Žánr: monodrama
Jazyk: němčina
Postavy: ženy 1

Elisabeth Vera Rathenböck(ová) (Rakousko)
EISKIND (ZMRZLINOVÁ DÍVKA)
1 ž
monolog o anorexii

Dívčí monolog Eiskind si bere na mušku dvě zbytečné nemoci dnešní doby - anorexii a bulimii. Z medicínského a psychoanalytického hlediska se již dávno nejedná o „módní nemoc", která podporuje kult extrémní štíhlosti, ale do středu pozornosti se dostávají především rodinné vztahy postižených.
Dějištěm je místnost s klavírem, na který herečka doprovází svůj monolog. Postupně se z něho dozvídáme rámec vyprávění - Kathrin je právě na léčení v rukou psychoterapeutů a zatím úspěšně odolává dřívějšímu koloběhu jídlo - zvracení. Retrospektivně hodnotí a popisuje svoji „kariéru". Když jí bylo 18 let a byla před maturitou, zamilovala se do Martina, ale doma se s tím svěřit nemohla. Místo aby si užívala radostí svého mládí byla nucena hrát denně na klavír. Od kamarádky se dozví, že Martin má rád štíhlá děvčata, a přestane se sama sobě líbit. Kamarádka jí najednou připadá samostatnější, sebevědomější - a štíhlejší. Kathrin začne experimentovat s jídlem a hladem a postupně se z ní stává anorektička a bulimička. V druhé části monologu je Kathrin již 19 let, studuje hru na klavír a koloběh jídlo - hlad má zatím pod kontrolou...
Dalšími postavami jsou kamarádka, Martin, otec, jenž je neempatických houslistou a chce mít z dcery virtuózku, a submisivní matka, trpící otcovou nevšímavostí.
Rakouská inscenace pracovala s projekcí (např. scéna z různých pohledů, záběry módní přehlídky, orchestru), jež kontrastovala se skutečností (na scéně je Kathrin v pohodě, v projekci zvrací do záchodu). Hra byla uvedena v červnu 2008 v Linci, v rámci divadla pro mládež získala již řadu ocenění a trvá cca 70 minut bez přestávky.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz