Electric Angel

Titul v originále: Ĭngerul electric

Autor: Radu Macrinici
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Radu Macrinici (Rumunsko)

ĬNGERUL ELECTRIC (ELEKTRICKÝ ANDĚL)

3 m, 1 ž

Pozoruhodná, chytře napsaná hra patří k těm textům, které patří nálepka „coolness". Situace tří mladých lidí, kteří se spolu sejdou v hotelovém pokoji, aby tu spáchali sebevraždu, se rozvíjí na pozadí soudobé nebo nedávné situace v Rumunsku.

Po pádu starého režimu se nedostavila prosperita a volnost, ale chaos, ve kterém se každý druhý automaticky stává zločincem. Alex, Geo a Ada se chtějí zabít, v sebevraždě hledají lék na nudu. Nevidí totiž žádný způsob, jak se realizovat v nové společnosti. Než ale dojde na vlastní realizaci, do situace zasáhnou média. V televizi právě živě vysílají diskuzi o znovupřijetí trestu smrti (byl zrušen po popravě Ceaucescových). První viník, který má usednout na elektrické křeslo, už čeká. Je to sedmnáctiletý mladík, jenž surově zabil muže, který mu platil za prostituci. Z vraždy si nic nepamatuje. Mladík věří, že ho hlídá „elektrický anděl, který je závislý na kofeinu" a že k výkonu trestu nedojde. V televizní debatě se vystřídá prezident, právník, zcela absurdně se zde mihne výňatek z Ionescových Židlí (ty jsou však v tomto případě elektrické) a nakonec kněz, který oznámí, že právě se projednává to, že stejně přísně jako vražda bude trestána i sebevražda a mrtvoly sebevrahů budou zohavovány.

Alex a Geo se tedy nemohou jen tak zabít. Rozhodnou se tedy, že zabijí Adu, a to stejně brutálním způsobem, jakým to udělal onen sedmnáctiletý vrah. V hodinu jeho popravy pak hodlají zabít sami sebe. Vykonají první část plánu a dál sledují televizi. Zde přichází čas na ironickou pointu. Ve vysílání se už poněkolikáté objeví Elektrikář a oznámí, že kvůli dluhům zastavuje jeho společnost dodávky elektřiny pro celé Rumunsko. Poprava tedy nemůže být vykonána a televizní přenos je ukončen. Alex a Geo jsou tam, kde byli na začátku, uvězněni v neřešitelné situaci, v bezvýchodné nudě beze smyslu.

Text je v agentuře k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz