Elka´s Gold

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Yosef BAR-YOSEF
Hra se odehrává v Izraeli, v prostředí ruských přistěhovalců, a je k dispozici v anglické a ruské verzi.
ELKA´S GOLD (Elčino zlato)
3 muži, 3 ženy

Text je stejně šťavnatý, vtipný a "tradičně" uklidňující jako předešlý Citrusový sad.Lakomá a upracovaná Elka trpí těžkou cukrovkou. Stará paní byla odjakživa zvyklá se nejen o své dva syny starat, ale i jimi manipulovat. Starší Orke se však kdysi sbalil a odjel do daleké Ameriky. Mladší Pessie se právě začíná osamostatňovat, což Elke pozoruje s rostoucím neklidem. Pessieho nové zaměstnání na druhém rohu ulice je pro ni jen začátkem cesty za oceán.

Orke se jednoho dne vrací do Jaffy, do chudičkého krámku své matky, aby ji požádal o peníze nutné k rozjetí jakéhosi většího obchodu. Pokouší se z Elke vymámit legendární rodinné zlato. Do hry také vstupuje mladá svobodná matka, v které si našel zalíbení Pessie. Elke nelení a mezi pořádáním obrovských kornoutů zmrzliny odráží Orkeho nálety a shání pro Pessiho jinou a lepší nevěstu. Pro tichého Pessiho je nutnost vybojovat si mladou Mesii prvním otevřeným konfliktem s matkou. Ve chvíli, kdy je však nucen o Mesii soupeřit se svým cynickým bratrem Orkem, se opět zavírá do sebe. Jediné co ho dělí od milované Mesie, je říci, že jí miluje. V okamžiku kdy Pessie Mesii lásku vyzná, je však už vnitřně rozhodnut odejít pryč od ní i od matky.

Orke se dozvídá, že ono slibované zlato, pro které přijel, zůstalo po válce nenalezené a nevykopané kdesi v Rusku. Tím pro něj jeho podnikatelské plány padají a on zůstává s despotickou matkou a manželkou, kterou nikdy nemiloval. Po citovém zážitku s Mesií se ale domnívá, že by se o to mohl alespoň pokusit.

I když se zdá, že "Elke´s Gold" je smutná hra o smutných věcech, lidé o kterých vypovídá jsou nazíráni láskyplnou optikou plnou plného a sytého humoru.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz