Embers

Titul v originále: Embers

Autor: Sándor Márai, Christopher Hampton
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Christopher Hampton (Velká Británie)

OHEŇ A POPEL (EMBERS)

z angličtiny přeložila Jitka Scoffin

dramatizace románu Sándora Maraie Svíce dohořívají

2 m, 1 ž

Příběh se odehrává na šlechtickém sídle u Vídně v roce 1940, ale mnohem důležitější jsou události před jedenačtyřiceti lety, na něž hrdinové vzpomínají.

Pětasedmdesátiletý Henrik, bývalý voják, pozve na poslední večeři svého někdejšího přítele, stejně starého Konrada. Neviděli se přes čtyřicet let. V příběhu večer se ukáže, že Konrad kdysi způsobil Henrikovi křivdu - podvedl ho s jeho milovanou ženou Krisztynou a ujel. Henrik od té doby s Krisztynou nepromluvil. Henrik se celý život snažil rekonstruovat poslední společné chvíle a zejména od Krisztyniny smrti formuloval dvě zásadní otázky týkající se tohoto trojúhelníku, jež chce nyní Konradovi položit.

Dva muži na prahu smrti nahlížejí někdejší životní křižovatku s odstupem i nikdy nevyléčenou bolestí zároveň. Komorní příběh v duchu nejlepší románové tradice druhé poloviny devatenáctého století v sobě nese kouzlo „starých časů", habsburské monarchie, vojenské cti a slávy, nehynoucí lásky a životního přátelství.

Děj se odehrává v obývacím pokoji a události minulé se objevují v dlouhém Henrikově monologu, hra má téměř rysy monodramatu.

Hra Embers byla poprvé uvedena 15. února 2006 v divadle Duke York´s Theatre v Londýně v režii Michaela Blakemora s Jeremy Ironsem v hlavní roli.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz