Emilia

Titul v originále: Emilia

Autor: Morgan Lloyd Malcolm
Žánr: hra, hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 13

Morgan Lloyd Malcolmovou oslovilo v roce 2018 divadlo Globe v Londýně, aby pro ně napsala hru o Emilii Lanierové. Emilia žila v alžbětinském Londýně za doby Williama Shakespeara a v některých kruzích je považována za předlohu Černé dámy Shakespearových sonetů. Tato charakteristika by ale Emilii rozzuřila.

Sama byla básnířkou a feministkou v době, kdy rovnoprávnost žen byla myšlenka zahnaná daleko do koutů myslí většiny mužů i žen. Někteří literární historikové ji považují za prvního básníka židovského původu vůbec. Její dílo ovšem trpělo dobou, ve které žila.

Hra Emilia zobrazuje ženu a ženy na přelomu sedmnáctého století: jejich odhodlání době a osudu navzdory. Jak je na začátku dvacátých let dvacátého prvního století čím dál častější, utlačovaná skupina si bere slovo a přepisuje dějiny. I proto hrají v Emilii všechny mužské role ženy – a to včetně Williama Shakespera (který v této hře není jednoznačně kladným hrdinou).

Emilia byla napsána pro divadlo Globe, kde se v roce 2018 těšila kompletně vyprodané letní štaci. Následně přesedlala inscenace na West End, kde se hrála v divadle Vaudeville od března do června 2019. Filmová práva k titulu koupila v lednu 2019 produkční společnost Ardimages UK.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz