Endgeil

Titul v originále: Endgeil

Autor: Gert Heidenreich
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2

Gert Heidenreich (Německo)

ENDGEIL (MEGA HUSTÝ)

2 m

Sedmnáctiletý Mick Stemmer se ocitne v pracovně svého dědečka Georga Stemmera, publicisty na volné noze. Mickovi rodiče odjeli na dovolenou. Sejdou se tak dvě osobnosti, jejichž názory nemohou být protichůdnější. Mezi dědem a vnukem vzniká dusný dialog - Georg, jenž zažil období revolty v roce 1968 a pro něhož jsou knihy a filozofie životní nutností, nemůže pochopit dítě konzumní společnosti, které vyrostlo ve světě televize a počítačových her a jež nemá o literatuře, dějinách a politice ani potuchy. Nicméně Mickovi to dobře myslí a umí pohotově a vtipně svému dědovi oponovat - je zde mj. využita slangová mluva teenagerů. V momentě, kdy oba pochopí, že spolu budou muset strávit hodně času, začíná nejprve hravý, poté vážný a nakonec agresivní boj mezi autoritou a vzdorem. Nakonec se však oba naučí spolu vycházet.

Gert Heidenreich napsal v 80. letech hru Strafmündig (na padesát uvedení doma i v cizině) s postavou Teda, která se stala parádní rolí pro mladé herce. Postava Mika ve hře Endgeil klade na představitele vysoké nároky a zároveň dává šanci ukázat a přiblížit jejich generaci; v postavě dědečka Georga ukázal Heidenreich osmašedesátníka, který těžce nese, že revolta jeho generace je pro vnoučata již pouhou historií.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz