Enron

Titul v originále: Enron

Žánr: hra
Překladatel: Jan Tošovský
Jazyk: čeština
Postavy: muži 11 ženy 5

Lucy Prebble(ová) (Velká Británie)

ENRON

z angličtiny přeložil Jan Tošovský

11 m, 5 ž

Další z her nominovaných na Olivierovu cenu za rok 2009 za drama (a opět pocházející z dramaturgické dílny Royal Court Theatre) je výsostně divadelním, ba teatrálním dokumentem o snad největším krachu historie světového finančnictví, který se stal předznamenáním současné světové finanční krize. Hra zachycuje způsob, jakým se texaský energetický gigant, společnost Enron, stal namísto modelovým podnikem budoucnosti padlým obrem, který po sobě zanechal miliardové dluhy. Hybatelem této transformace je Jeffrey Skilling, prezident společnosti, později odsouzený na čtyřiadvacet let do vězení. Tato marlowovská postava nabubřelého ctižádostivce vyhlašuje na počátku svého působení program přeměny společnosti, která „není jen energetickým podnikem, ale elektrárnou myšlenek“, a která se vrhá do podnikání v nejrůznějších oborech od videa a internetu až po počasí. Propast mezi tržními očekáváními a skutečností se stále více rozevírá. Předpokládané zisky se nerealizují, a tak se Skilling se svým pomocníkem Andy Fastowem uchýlí k masivnímu podvodu, když vzrůstající dluhy převedou na nově vytvořené krycí společnosti. Jakmile trh ztratí důvěru, Skillingovy vzdušné zámky se zhroutí.

Prebblové finančníci jsou dobře napsané postavy – autorka na jejich osudech zkoumá původ jejich nebezpečného bláznovství, aniž by zcela zavrhovala faustovskou touhu po vědění a moci, která pohání i dnešní svět.

Česká premiéra proběhla v únoru 2012 v pražském Národním divadle.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz