Equally Divided

Titul v originále: Equally Divided

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Ronald HARWOOD
EQUALLY DIVIDED (Rovným dílem)

2 muži, 2 ženy

Edith Taylorová netrpělivě očekává notáře Mowbraye. Ona, stará panna, obětující posledních patnáct let péči o nemocnou matku, kterou právě pohřbila, a její mondénní ovdovělá sestra Renata mají být seznámeny s matčinou poslední vůlí. Mowbray, vdovec, který si zvykl vylévat Edith své osamělé srdce, brzy přenese svou pozornost k její elegantní sestře. Poslední vůle rozděluje matčin majetek mezi obě sestry rovným dílem. To je pro Edith velkým zklamáním, protože se domnívala, že matka krátce před smrtí sepsala novou vůli, v její prospěch jako ocenění její oddané péče. Majetek navíc také není tak velký, jak Edith očekávala, a ztěží ji zabezpečí pro blížící se stáří. Mowbray však navrhne, že nechá u londýnské firmy odhadnout umělecké předměty, které Edithina matka náruživě sbírala. Když Mowbray pozve Renatu na delší oběd, Edith do domu přivede rychle a náhodně zvoleného antikváře Hilla. Ten se domnívá, že matčina sbírka má značnou hodnotu, varuje Edith před londýnskou odhadní firmou a slíbí, že se ještě vrátí. Mezi oběma staršími osamělými lidmi vznikne nečekaná sympatie.

Když se Renata v povzneseném stavu vrátí, nastane mezi sestrami "vyrovnávání účtů". Renata, která po svém manželovi zdědila značné jmění a dodnes muže okouzluje, obviňuje Edith z toho, že příčinou její nevyrovnanosti je to, že otec měl v dětství Edith raději. Edith se však její hysterií nenechá vyvést z míry. Otřes ze zklamaných nadějí přiměje Edith k tomu, aby poprvé v životě vzala svůj osud do vlastních rukou. Zatímco Renata se vrací do Londýna, do domu se vrací Hill s katalogy. Zjistí, že téměř všechny předměty v domě jsou originály nečekané hodnoty. Jeho vztah k Edith se natolik prohloubí, že jí navrhne, že nejcennější kusy před návštěvou odhadce vymění za napodobeniny a prodá je pro Edith postupně za nejlepší možnou cenu. Edith s plánem souhlasí, protože je přesvědčena, že takové řešení bude spravedlivé. Má na ně právo. Skutečně? Otázka zůstává viset ve vzduchu, Hill zatím sčítá všechny položky na svém seznamu.

Hra je ojedinělou příležitostí pro čtyři herce mezi padesátkou a šedesátkou. Prim zde navíc hrají vyhraněné ženské osobnosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz