Es

Titul v originále: Es

Autor: Karl Schönherr
Žánr: drama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Karl Schönherr (Rakousko)

ES (TO)

1 m, 1 ž

komorní tragédie

Vědec žije se svou manželkou evidentně nudný život – je plně zaneprázdněn výzkumem jakési smrtelné nemoci, práci si bere i domů. Dramatický konflikt vzniká poté, co s ním jeho žena otěhotní a zároveň se ukáže, že se vědec smrtelným virem nakazil. Nepřekonatelná a tragická zápletka se rozvíjí – budoucí matka miluje své ještě nenarozené dítě, jež ale možná v sobě ponese onen vir, rozhodný vědec, který ví o možném osudu dítěte... Nakonec umírá v náručí své ženy. Ta umírajícímu říká: „Když to dítě bude mít sílu jako ty, bude silné jako Bůh! A ty do světa – ač již nemocný a slabý - přinášíš novou lásku.“

Komorní drama z roku 1922, jež zároveň dojímá i tragicky šokuje. Autor (1867-1943) napsal mnoho her z drsného prostředí Tirol, často v místním dialektu, k jeho nejznámějším a dodnes nejhranějším hrám patří komorní drama Ďáblice (1915), jež zažilo svůj návrat v roce 2008 ve vídeňském Burgtheateru a jež se dočkalo v roce 2012 nového českého překladu a následného moderního nastudování (režie: Adam Rut), téměř po 100 letech od prvního uvedení v češtině.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz