Eureka Day

Titul v originále: Eureka Day

Autor: Jonathan Spector
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

EUREKA DAY (Eureka Day)

Děj hry se odehrává na půdě americké soukromé školy Eureka Day v Kalifornii. Setkáváme se se skupinkou rodičů, kteří se každý svým způsobem podílejí na fungování školy – spolu s nimi se tak ocitáme na několika setkáních, ve kterých řeší budoucnost této instituce. Hlavní téma se stáčí k otázce očkování dětí poté, co se zjistí, že se v jejich kolektivu začaly šířit nebezpečné příušnice. Během čím dál tím vyhrocenějších diskusí, které se týkají zásadních témat rozdělující dnešní společnost, tak propukají spory nejen mezi vedením školy a rodiči žáků, ale také právě mezi samotnou vrchní radou. Zároveň se odhalují propasti mezi lidmi a extrémy, do kterých jsou někteří schopni dojít, když se snaží obhájit svůj vlastní názor. Ustojí škola, ale i samotná lidskost tento spor?

Hlavními protagonisty příběhu jsou Don – ředitel školy, Suzanne – živí se jako „life-coach“ a je zásadně proti jakékoli vakcinaci, Carina – přistěhovalec, ale s poradami vedení už má mnoho zkušeností a nenechá se tak nikým zastrašit, Eli – otec od rodiny, kterou rozšíření příušnic velmi zasáhne, a May – matka samoživitelka, která má vztah s Elim. Každý z těchto rodičů má na určité věci rozdílný názor, do určité míry se ale dokáží tolerovat. Otázkou zůstává, jak dlouho jim tento tolerantní a kolektivní přístup vydrží.

Hra měla svou světovou premiéru v dubnu roku 2018 na prknech kalifornského divadla Aurora Theatre Company. Autor je držitelem několika divadelních cen (Aurora Theatre’s Global Age Prize, Edgerton Award…) a jeho hry se uvádějí v divadlech po celém světě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz