Europäische Wildnis

Titul v originále:

Autor: Sascha Hargesheimer
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Sascha Hargesheimer (Německo)

DIE EUROPÄISCHE WILDNIS – EINE ODYSSEE (EVROPSKÁ DIVOČINA aneb ODYSSEA)

variabilní obsazení

Mohl by to být archetyp noční můry – prázdné letadlo letí střemhlav k zemi, v kokpitu nikdo není a v sedadlech sedí jako v Noemově arše zvířata. Tento sen končí a z příšer se stávají cestující čekající v letištní hale. „Už se zase něco stalo“ – nervózní turistka, které došla trpělivost, vidí za zpožděním letem to nejhorší. Že by byl příčinou její hysterie vousatý muž s turbanem na hlavě? Otevřená společnost, obnažené slabiny.

Muž v obleku je kvůli smluvní události na cestě ke tragédii, která se odehrála na středomořské pláži. Mezi oběťmi jsou i Němci, houfy novinářů, pytle na mrtvé v písku. Nicméně tato tragické nehoda jachty se vyvine ve středně těžkou PR katastrofu. Pár metrů od německých amatérských jachtařů, kteří evidentně přecenili své síly, leží v písku utonulí uprchlíci. Kvůli nim ovšem pán z Berlína nepřijel. Situace se vyhrotí, když se standardizovaný projev upřímné soustrasti pronáší nad špatnými mrtvými. Smrt oděná v tomto případě do roucha z černého pytle si nevybírá, ovšem německá soustrast se projevuje v tomto případě pouze mrtvým s německou státní příslušností.

Ve sledu scén a obrazů nám autor nemilosrdně ukazuje stále se zmenšující prostor pro naše jednání, jsme neustále konfrontováni s politickou korektností, citovou vyprahlostí, přepracovaností, autocenzurou a dalšími tabu. Potkáváme se navzájem na poblikávajících moderních místech, kde nejde o setkávání: na letištích, ve vlacích, na ulicích, v nemocnicích. Domov se někam ztrácí tím víc, čím víc si chráníme vlastní teritorium a stahujeme se za hranice. Z toužebné cesty se stal ochromený klid. Autor si šikovně pohrává s motivy Odyssey a popisuje různé osudy lidí hledajících útočiště a domov v kontextu naší vykolejené doby. Vzniká tak obraz evropských mravů, za nějž se stydíme a v němž se sami poznáváme. Obraz společnosti, která je přetížena sama sebou a hrozí, že ztratí oporu.

Autor (1982) dělal od roku 2006 asistenta v berlínském Maxim Gorki Theater, studoval scénické psaní, je režisérem a autorem na volné noze. Za své hry získal i ocenění (Polen ist mein Italien, Münchner Förderpreis für deutschsprachige Dramatik, 2013 – Archiv der Erschöpfung, Osnabrücker Dramatikerpreis, 2014). Hra Europäische Wildnis vznikla pro Ruhrfestspiele Recklinghausen v roce 2016 a v květnu 2016 byla uvedena v Schauspiel Frankfurt.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz