Event

Titul v originále: Event

Autor: John Clancy
Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

John Clancy (USA)

THE EVENT (UDÁLOST)

1 m

monodrama o monodramatu

Herec sám na jevišti s vtipem a nápadem analyzuje situaci herce na scéně. Metadivadelní postup však není samoúčelný, dokonalým rozdvojením osoby herce a divadelní postavy se protagonista dostává k rozboru současného světa. Přes humorné situace – jejichž naplnění se stává příležitostí pro talentovaného představitele – se autor dostává k traumatům dneška, nikoliv však nutně didaktickým nebo úmorným způsobem. Hra je ideální materiál pro nadaného komika a v žánru monodramatu pracuje s tématem, které se samo nabízí /a je také často zpracováno/, málokdy však takto důsledně a sympaticky.

Hra byla poprvé uvedena v autorově režii na edinburghském festivalu v roce 2009. Autor za ni získal cenu Scotsman Fringe First, byl nominován za nejlepší monodrama (The Stage, 2009) a představitel získal cenu na Adelaide Fringe v roce 2010 jako nejlepší herec. Inscenace se hrála v Německu, Nizozemí, USA a Austrálii, byla přeložena do řečtiny a němčiny.

Johne Clancy je americký dramatik a režisér. Spoluzaložil a vedl New York International Fringe Festival a nyní vede The Present Company. Jeho hry vycházející z pocitu současného Američana se vyznačují temným humorem a příklonem k frašce. Jeho nejznámější hrou je Fatboy: An American Grotesque, moderní zpracování Jarryho Krále Ubu. Za své hry a inscenace získal šest cen na edinburghském festivalu (Scotsman Fringe First), dvě na Fringe festivalu v Adelaide, cenu Glasgow Herald Angel za režii a cenu New York Magazine za „tvůrčí počin, odvahu a vizi“. Je výkonným ředitelem Ligy nezávislých divadel, která zastupuje divadla Off-Off Broadwaye.

Připravujeme překlad do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz