Everything Will Be Different. A Brief History of Helen of Troy

Titul v originále: Everything Will Be Different. A Brief History of Helen of Troy

Autor: Mark Schultz
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Mark Schultz (Velká Británie)
EVERYTHING WILL BE DIFFERENT. A BRIEF HISTORY OF HELEN OF TROY
(VŠECHNO BUDE JINÉ. KRÁTKÁ HISTORIE HELENY TROJSKÉ)

4 m, 2 ž

Autor buduje paralelu mezi příběhem bájné krásné trojské Heleny, jejího muže Meneláa a její opuštěné dcery Hermione a současným příběhem patnáctileté Charlotte a jejího otce Harryho, členů rodiny, které zemřela matka. Můžeme se ptát, zda jde opravdu o smrt nebo smrtí decentně maskovaný útěk matky s jiným mužem. S tématem souvisí aktuální problematika krásy a ošklivosti, respektive otázka, co všechno je dospívající dívka ochotná udělat pro pocit přitažlivosti, pro pocit, že je žádaná, v touze vyrovnat se matčině nedostižné kráse, okolím neustále připomínané.

V Prologu a čtyřech částech hry autor sleduje Charlottino hledání sebe sama, pokus o útěk od otce, vyrovnávání se s vlivem přítelkyně Heather (je skutečná nebo jen?), který přerůstá až v náznak lesbické epizody, průzkum fyzického sblížení s muži (Franclin, Freddie, Gary), Charlottinu představu, že degradace na sexuální objekt v pornoprůmyslu jí zajistí vše, po čem touží: dokonalou ženskost, krásu, lásku, slávu, peníze. Aby nakonec zjistila, že jediný spolehlivý bod jejího života je otec Harry - i přes jisté zvláštní napětí, které vzniká mezi téměř dospělou dcerou (která si obléká matčiny šaty) a opuštěným otcem.

Každou část hry uvádí autor Charlottiným referátem o Heleně Trojské a o souvislostech jejího příběhu - předčítá jej z papíru, jako kdyby referovala o nějaké knize. Pak vždy následuje vlastní Charlottin příběh. Prolog a konec hry jsou věnovány vztahu Charlotty a jejího otce, což je pomyslně spojuje a začátek a závěr hry se tak uzavírají do kruhu. Autor pracuje se sledem velmi krátkých úsečných vět, čímž dodává hře rychlý spád a napětí. Hra nabízí v postavě Charlotty zajímavou hlavní ženskou roli.

Hra měla premiéru v Soho Repertory Theatre v New Yorku 7. dubna 2005 v režii Daniela Aukina.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz