Ewig gärt

Titul v originále: Ewig gärt

Autor: Ekat Cordes
Žánr: groteska
Jazyk: němčina
Postavy: muži 7 ženy 5

Ekat Cordes (Německo)

EWIG GÄRT (VĚČNĚ VŘE)

7 m, 5 ž, zdvojené obsazení možné

černá groteska

Absurdní černá groteska o jedné „normální“ rodině – nebo i sociopatologická sonda do dnešní společnosti (autor studoval také sociologii).

Dějištěm hry se z počátku stává pouť plná atrakcí, jakýsi šílený karneval, kde se ve strašidelném zámku prohání otec rodiny Gert, jeho žena Ruth si nechává věštit budoucnost z koule a nevidí nic dobrého, dcera chce být herečkou, otce ji zneužívá a ona neustále zvrací a syn je nemluvný a má rád mrtvé kočičky...

Postavy se točí na rodinném kolotoči a některým je z toho zle, z pouťové zábavy vykukuje ďábel, měl to být den jiný než ostatní, ale rodina i nadále vězí ve svých asociálních a perverzních kruzích – perníkové srdce, které má Ruth z pouti, se zdá být živější než to její. A Gert obtěžuje své vlastní děti oblečen do kostýmu kočky. A jeho zádumčivý syn se rozhodne – také tato „Hello Kitty“ musí zemřít...

Autor v této drsné, absurdní a „vynervované“ grotesce, připomínající např. raná dramata M. von Mayenburga, vytvořil atmosféru tíživého snu o jedné nefunkční rodině, jíž otevírá nezhojené rány, skvěle pracuje s jazykem a ustálenými frázemi a rčeními, pročež byl kritikou přirovnám i ke stylu E. Jelinekové: „Horečnatá rodinná monstrfraška o dospívání a sexuálním zneužívání, jelinekovská stylistika roztočeného kolotoče slov a situací.“ (Berliner Zeitung).

Nadějná hra byla představena jakožto finálový text v rámci festivalu Berliner Theatertreffen v roce 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz