Exorcist

Titul v originále: Exorcist

Autor: John Pielmeier
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 3

John Pielmeier (USA)

EXORCIST (VYMÍTAČ ĎÁBLA)

6 m, 3 ž

dramatizace

Hlavní hrdinkou hry je filmová star, jejíž holčička se začne chovat na dítě skutečně překvapivě. Dítě úspěšné, bohaté herečky posedl ďábel. Autor vycházel z románu Williama Petera Blattyho z roku 1971 a z úspěšného hororového filmu Williama Friedkina z roku 1973. Východisko z beznadějné situace, v níž se ocitá matka s dcerou (za asistence filmového režiséra, s nímž herečka zrovna pracuje) nabízí až katolická církev, jejíž představitelé nakonec do domu přicházejí, aby ďábla vymýtili. Konečnou obětí se stává otec Damian, kterého ďábel, vstoupivší do jeho těla, nakonec zabíjí. Tématem hry je pochybnost nejen ve věcech víry, ale i o životních postojích, cti a spravedlnosti.

Autor v poznámkách vybízí k realistické, ale i náznakové (symbolizující) interpretaci.

Hra měla premiéru v červenci 2012 v losangeleském divadle Geffen Playhouse, režie John Doyle.

John Pielmeier je americký dramatik a scénárista. Vyrostl v katolické rodině ve státě Pennsylvania. Začínal jako herec v repertoárových divadlech. Jako dramatik debutoval roku 1976 hrou A Chosen Room, která byla uvedena v Minneapolisu, o tři roky později se svou hrou Agnes of God zvítězil v dramatické soutěži Great American Play Contest. Hra byla později uvedena v Louisville a v roce 1982 také na Broadwayi, kde se dočkala bez jedné šesti set repríz. Za filmovou adaptaci získal cenu Writers Guild of America v kategorii scénář adaptace. Od té doby píše pro divadlo, nicméně tento úspěch už nikdy nezopakoval. Desítek repríz na Broadwayi dosáhly jeho hry The Boys of Winter (1985), Sleight of Hand (1987) a Voices in the Dark (1999). Napsal i několik monodramat. Úspěch zaznamenal jeho televizní film Choices of the Heart, za nějž získal různé ceny (např. Christopher Award, Humanitas Award, nominace na Writers Guild of America) a také čestný doktorát na Univerzitě svatého Eduarda v Austinu ve státě Texas.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz