Explodiert

Titul v originále: Explodiert

Autor: Andreas Liebmann
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

Andreas Liebmann (Švýcarsko)

EXPLODIERT (VÝBUCHY)

4 m, 3 ž (14 postav)

Tématem hry určené pro 6 - 8 herců je rozpad rodiny po odjezu matky na delší dobu, zároveň děj metaforicky prostupují nevysvětlitelné výbuchy lidí v celé Evropě.

Evropou se šíří neznámá epidemie: lidé vybuchují zdánlivě bez příčiny a především bez trhaviny. Zároveň exploduje i jiný problém - sledujeme stopy Thomase a Very a jejich dvou dcer. Vera odjede s muzikanty na pár měsíců do Mongolska a manželství s Thomasem se začíná hroutit. Thomas se doma trápí, Vera na cestě naopak nachází nový smysl života. Thomas jí telefonuje, že se už nemusí vracet, a odjíždí s jednou dcerou na Sicílii, kde se snaží najít novou energii. Neslučitelnost intimity a velké vzdálenosti stejně jako žárlivost a potlačené úzkosti ničí zdánlivě stabilní vztah.

Hra ukazuje, jak vzdálený nám může být náš „bližní", jak problematické může být naše rozhodnutí vystoupit ze stereotypů. Postavy se rozutečou po světě, nacházejí nové partnery, opouštějí svou zemi - co ji ale nahrazuje? Domněle pevné staré struktury jsou rozbořeny, explodovaly - některé z postav umírají.

Originální je především text hry. Autor experimentuje s jazykem, je zde mnoho střihů, místa děje se rychle střídají, postavy nedoříkávají své repliky, mluví ústy jiných postav, názvy jednotlivých scén postavy deklamují. Na scéně se objeví kromě hlavních postav např. muzikanti, klauni či jednotlivé části těla.

Hra byla uvedena pod názvem die toten von heilbronn (Mrtví z Heilbronnu) v roce 2007 v dramatické dílně vídeňského Burgtheateru a s úspěchem prezentována na Theatertreffen 2008 v Berlíně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz