Falscher Hase

Titul v originále: Falscher Hase

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

David Gieselmann (Německo)

FALSCHER HASE (FALEŠNÁ SEKANÁ)

1 m – 1 ž

fraška – konverzační komedie

Lisbeth Reimersovou, starší dámu, navštíví soused, policista Reinhard Peters. Na první pohled přehledný začátek, ale jenom na první. Od začátku se totiž rozvíjí hra kočky s myší, kdy neví ani jedna z postav, ani diváci, kdo je podezřelý a kdo záměrně či kvůli duševní indispozici lže.

Jak to tedy bylo? Policista osočuje starší dámu, že zneužívá tísňovou linku – přišel ji na to upozornit a požaduje vysvětlení. Ovšem paní Reimersová volala policii, protože ji ruší hluk ve vlastním bytě. Jsou tedy prášky, které bere, skutečně placebo, jak tvrdí? Je senilní, sjetá, chce spáchat sebevraždu? Nebo si z něj utahuje? Navíc má o jeho osobním životě více informací, než je mu libo – i když je jeho osobní život fádní a vcelku nudný. Nebo byla tísňová linka jenom záminka pro návštěvu paní Reimersové, aby se necítil tak sám? V tom případě je ale možné, že paní Reimersová volala tísňovou linku, aby za ni přišel pan Peters...

Vzájemné podezírání vyvrcholí okamžikem, kdy stará dáma policistu ujišťuje, že je pravidelně obětí únosu – prsty v tom mají mimozemšťané. Zdá se, že pan Peters má stopu. A paní Reimersová je skutečně zatčena.

Co začíná jako povídání u dveří bytu, rozvíjí se k oboustrannému výslechu plnému kliček, podezírání a náznaků, v boj, v němž dochází k překvapivým odhalením. Autor si zábavně a šikovně hraje s publikem a jeho domněnkami.

Hra je součástí volné trilogie (první částí je „schizofrenní komedie“ Holubi), premiéra je plánována na únor 2011 v divadle v Bielefeldu (režie: Christian Schlüter).

Již připravujeme překlad do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz