Featuring Loretta

Titul v originále: Featuring Loretta

Autor: George F. Walker
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

George F. Walker (Kanada)

FEATURING LORETTA (V HLAVNÍ ROLI LORETTA)

2 m, 2 ž

komedie

Jedna z cyklu šesti her, odehrávajících se v předměstském motelu (Suburban Motel), úspěšného a plodného kanadského dramatika G.F.Walkera (1947), je napůl bláznivá a napůl vážná komedie, pohrávající si s drobnými iluzemi i skrytým zoufalectvím svých mladých hrdinů.

Děj se točí, jak napovídá název, kolem Loretty, mladé ženy na útěku před svou rodinou - a tak trochu i před svou minulostí a budoucností. Bydlí v motelu a pracuje v restauraci, kde její půvaby neustále inspirují fantazii zákazníků. Loudivý obchodní cestující Dave ji svádí zatím neúspěšně, což mu ovšem nebrání zahrnovat ji výbuchy poněkud předčasné žárlivosti. Více nadějí vkládá Loretta do Michaela, který jí má dohodit lépe placenou práci v „šoubyznysu", v Tokiu nebo kdekoli jinde - ani jeho úmysly se však nezdají být zcela čisté.

Komické potyčky obou kohoutů Loretta snáší s nezvyklou trpělivostí, jejíž příčiny postupně odhalujeme spolu s její novou kamarádkou, ruskou imigrantkou Sofií, dcerou neurvalého majitele motelu a bývalého příslušníka KGB v jedné osobě (!). Loretta právě pochovala nevěrného manžela (na jedné z jeho eskapád ho sežral medvěd) a je těhotná - nikoli však s ním, ale s jeho nejlepším přítelem, se kterým se mu mstila. Na dítě, které čeká, si tak dělá nárok jak rodina zesnulého manžela, tak jeho biologický otec - a Loretta si je dobře vědoma, že obojí pro ni znamená past. Neví sice ještě zcela určitě, zda si dítě nechá - na potrat i na jeho výchovu však každopádně potřebuje vlastní peníze. Přistoupí tedy na Michaelovu nabídku, že s ní natočí pornofilm. Dave, který se Loretty drží jako moucha mucholapky, by měl posloužit jako její partner. Michaelovo filmařské břídilství si příliš nezadá s Daveovým milovnictvím, než však dojde k prvnímu pikantnímu záběru, stejně se mezi oběma strhne další žárlivá bitva. Loretta pochopí, že s jejich přispěním své problémy nevyřeší.

Nakonec však zasáhne prozřetelnost. Sofiin otec se při jednom ze svých prchlivých záchvatů uřve k smrti a Sofie, jejíž neodolatelné komentáře i ruský přízvuk vydatně okořeňují hru, nabízí jako jeho univerzální dědička Lorettě pomocnou ruku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz