Feuer an bloβer Haut

Titul v originále: Feuer an bloβer Haut

Autor: Rolf Schneider
Žánr: komorní drama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Rolf Schneider (Německo)

FEUER AN BLOSSER HAUT (OHEŇ NA HOLÉ KŮŽI)

Franz Kafka a Milena Jesenská

1 m, 1 ž

Mezi Kafkou a Jesenskou šlo o velmi vášnivý vztah. Kafkovy dopisy Mileně (ty její se ztratily) vykazovaly stejnou uměleckou hodnotu jako jeho próza.

Krátce po ukončení jejich vztahu umírá Kafka roku 1924 na tuberkulózu. Milena se stala významnou publicistkou první československé republiky, byl jí vytýkán poměr s komunistickým vůdcem Klementem Gottwaldem. Po roce 1933 pomoha mnohým uprchlíkům hitlerovského Německa. Zemřela roku 1944 v koncentračním táboře Ravensbrück.

Hra se pokouší „zastoupit" ztracené dopisy Mileny. Opírá se přitom o její životopis, Kafkovy repliky a Mileniny dopisy, které byly určeny jiným osobám, o fejetony, reportáže. Až na výjimky nejde o doslovné citace, ale spíše o vystižení nálad. Vznikla tak literární fikce, sestavená z originálů. Hra vypráví o jednom z nejpodivnějších milostných vztahů 20. století.

Jako hudební doprovod mezi jednotlivými částmi se nabízejí kvarteta nebo klavírní skladby Janáčka, Martinů, Skrjabina nebo Ravela.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz