feuerlaufen

Titul v originále: feuerlaufen

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Ulrike Freising(ová) (Německo)

FEUERLAUFEN (CHŮZE PO ŽHAVÉM UHLÍ)

1 m, 1 ž

tragikomedie

Komorní jemně humorná a ironická hra o rozhovorech dvou lidí, které měly být normální, ale srále více se stávají psychoterapií,ale i metaforou domu, ve kterém se odehrávají.

Pod zvláštní záminkou se objeví v ordinaci psychoterapeutky Pauly Daniel. Paula má ordinaci ve stejném domě, kde bydlí Daniel se svým přítelem Markusem. Daniel začíná Paulu pod různými úsměvnými záminkami navštěvovat, ale nechce být pouze jejím pacientem – Paula na to přistupuje. Povídají si o banalitách, o zdravé výživě, o rozbitém topení... jejich rozhovory jsou bizarní jako dům, ve kterém se odehrávají – pořád něco nefunguje, v ordinaci je buď přetopeno, nebo zase zima... A ve sklepě je po kotníky vody.

Časem se přeci jen vynoří Danielovi skromné zážitky. Nemá práci, nemá přátele, bojí se dětí, lidí i budoucnosti, Markus se každou chvíli stěhuje pryč a zase se vrací... A Paula, která se stává Danielovou jedinou oporou, se mu snaží najít pevnou půdu pod nohama.

Daniel také Paule vypráví o nájemnících domu a přinutí ji vystoupit ze své rutiny a zajímat se o obyvatele domu. Vzájemná náklonnost vzrůstá, ale Daniel se jí zároveň i bojí a v takových chvílích utíká před Paulou i Markusem pryč do města. Když už to vypadá, že Paula svůj boj o Daniela prohrála, překvapuje ji Daniel zprávou, že ve sklepě je sekyra, která je potřeba na dřevo – už zase totiž nefunguje topení...

I když jde o hru úsměvnou, nechybějí v ní ani témata osamělosti, hledání štěstí či dlouhého hledání blízkého člověka. Hra získala v roce 2008 ocenění Kulturförderpreis Friedrichshafen, byla uvedena v květnu 2007 v Badisches Staatstheater Karlsruhe. Autorka (*1979) je novým objevem německé dramatiky - studovala mj. psychologii a scénické psaní v Berlíně, kde pracuje jako psycholožka a autorka na volné noze. Také její další hra, Ulice k moři (Strasse zum Strand) byla oceněna – v roce 2009 získala prestižní cenu pro mladé dramatiky Kleist-Förderpreis für Junge Dramatiker (porota vybírala ze 151 přihlášených her) a bude uvedena v únoru 2010 ve frankfurtském Kleist-Forum.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz