Fifty Words

Titul v originále: Fifty Words

Autor: Michael Weller
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Michael Weller (USA)

FIFTY WORDS (PADESÁT SLOV)

1 m, 1 ž

Nová hra Michaela Wellera by se dala označit jako manželský thriller. Devítiletý syn Adama a Jan tráví svou první noc mimo domov – u italských rodičů svého kamaráda. Adam má navíc druhý den ráno letět na služební cestu. Jeho úsilí strávit se svou ženou žhavou noc jako za mlada však naráží na Janino neurčité rozpoložení. Jan právě vyměnila svou profesi tanečnice za místo šéfky týmu obchodníků a snaží se využít každé chvilky k přípravě na nový pracovní den. Sexuální výzvy v chování obou manželů střídají náznaky jejich pracovních, ale i rodičovských a partnerských problémů. Jejich hovor je stále otevřenější a konfliktnější, je však také zřejmé, jak silné je dodnes sexuální pouto mezi nimi. Oba tyto póly se střídají ve vlnách, až dojde ke katastrofě – Adam se přizná, že za jeho častými cestami na Středozápad je mimomanželský vztah. Toto přiznání vyústí paradoxně k oboustranně násilnému, velmi uspokojivému sexu.

Ve druhém dějství nacházíme oba ve velmi rozdílném rozpoložení: zatímco Adama vášnivý akt ubezpečil o tom, že jejich vztah má přesto všechno budoucnost, Jan mu s ledovým klidem zabalila kufr a posílá ho z domu s tím, že by se měl po návratu z cesty ubytovat v hotelu. Adam chvíli bojuje, ale když ho raněná Jan konfrontuje se svou nenávistí, oznámí, že uskuteční to, nad čím dosud váhal a začne život znovu po boku své milenky Melindy. To Jan zlomí a Adam pochopí, že cesta k ní není dosud zcela uzavřená. Jan však žádá, aby za jejich smíření zaplatil: požádá ho o Melindin telefon. Chce, aby i Melinda a její manžel trpěli stejně jako ona. Adam nakonec tlak nevydrží. Jan sice v posledním okamžiku couvne, ale podivný telefonát určitě uvrhne Melindina manžela do nepříjemných pochybností. Na to, aby svůj vztah definitivně vyřešili, nemají nakonec Adam s Jan k ránu této brutálně očistné noci čas: jejich psychicky labilní syn se z noci u kamaráda vrací předčasně a vše zastíní pocit rodičovské odpovědnosti.

Premiéra tohoto silného psychologického dramatu moderního manželství se konala v off-broadwayském Lucille Lortell Theatre v roce 2008.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz