fig. 1

Titul v originále: fig. 1

Autor: Mark Evans Bryan
Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 1

Mark Evans Bryan (USA)

FIG. 1 (OBR. 1)

1 ž

Monodrama pro starší herečku o tom, že jediný okamžik může v lidském životě znamenat mnoho. Eugenie je profesorka geologie, má za sebou báječnou kariéru vědeckou i akademickou, vychovala dceru, rozvedla se – a především se na sebe dokáže podívat s nadhledem. Jednoho večera ji na poměrně nudném večírku v temném pokoji náhodně políbí neznámý muž: jediný polibek jí zcela změní život. Eugenie na letmý okamžik nepřestává myslet ani po několika měsících, chimérická chvilka dostane mimořádné místo v jejím denním i nočním snění. Autor ukazuje, že život může prosvětlit i událost zcela banální.

Hra vznikla volně podle Čechovovy povídky Polibek a autor se inspiroval i geofyzickou teorií Felixe Marii von Exnera a poezií Walta Whitmana, z níž Eugenie v textu hojně cituje. M. E. Bryan hru napsal na objednávku první interpretky Eugenie, herečky a pedagožky Sue Ott Rowlandsové, která ji poprvé uvedla shodou okolností na Fringe Festivalu v Praze v červnu 2010 - americkou premiéru měla hra na podzim 2010 v Glacity Collective Theatre v Toledu ve státě Ohio.

Mark Evans Bryan se zabývá dějinami amerického divadla a kultury 18. a 19. století; je autorem mnoha odborných publikací. Jeho hra Mercury Seven with Signs Following byla uvedena v USA, Maďarsku, na Novém Zélandu, v Indii. Je členem divadelní skupiny Denison’s Burpee’s Seedy Theatrical Company, která se zabývá improvizací.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz