Finito (Maďarská zombie)

Titul v originále: Magyar zombi

Autor: István Tasnádi
Žánr: tragikomedie
Překladatel: Gertrud Korpič
Jazyk: čeština
Postavy: muži 9 ženy 4

István Tasnádi (Maďarsko)

FINITO (MAĎARSKÁ ZOMBIE) (MAGYAR ZOMBI)

z maďarštiny přeložila Gertrud Korpič

9 m, 4 ž, sbor

tragikomedie, „pseudo Moliére“

Hlavní hrdina hry je 44letý ženatý bezdětný muž, který přichází o místo zaměstnance masokombinátu. Se ženou si nerozumí, ve vesnici se cítí být zbytečný, a proto se jednoho dne rozhodne zvolit smrt. Ještě předtím ale své tělo prodá, a to hned několikanásobně.

Gáspár žije ve vesnici se svou ženou a tchýní a ani po 19 letech manželství nenachází životní uspokojení. Když se mu nepovede oběsit se na stromě, odchází do kadibudky a pokouší se oběsit tam. Zpráva o jeho sebevraždě se rychle roznese a postupně přicházejí postavy, aby si jeho smrt - neboli tělo - koupily. Je to jakoby obrácená parafráze Fausta, náš hrdina však obchoduje se svým tělem a namísto věčného života a vzdělání mu potenciální kupci slibují peníze a slávu. Jeho posledním přáním je, aby se o něj alespoň trochu starali, což mu nakonec v praxi dodá tolik síly a naděje, že svou smrt odmítá a rozhodne se žít dál.

Změna vztahů je už ale nezvratná a rozhodnutí nelze vzít jen tak nazpátek. Při poslední scéně sestoupí deus ex machina v podobě úředníka a všem přítomným, zejména Gáspárovi, předpovídá krásnou, jistou budoucnost a štěstí. Mezitím ale Gáspárova žena ubodá svého muže v kabidudce k smrti.

Ve hře se objevují postavy celebrit, je zde parodován svět reality show, objevují se také témata nezaměstnanosti a ochlazování mezilidských vztahů. Autor čerpá námět z díla Nikolaje Robertoviče Erdmana Sebevrah a zachováva žánr satirického i absurdního dramatu. Forma je veršovaná, rytmus často volný, přecházející do prózy. V této hře se Tasnádi navrací ke komedii v její klasické formě a dodává svým vesnickým postavám charakterovou hloubku.

Hru otevírá ouvertura Coppélie od Lea Delibese, baletní motiv se vine celou hrou. Jedná se o výsostně divadelní text, který lze interpretovat mnoha způsoby.

U nás byla hra uvedena poprvé ve formě scénického čtení v rámci dne maďarské dramatiky v červnu 2012 v Divadle na Zábradlí.

István Tasnádi se narodil v roce 1970 v Budapešti, vystudoval obor divadelní vědy ve Veszprému. Od roku 1992 pravidelně publikuje verše, divadelní kritiky a drama. Byl zakládajícím členem divadla Bárka v Budapešti, v letech 1996-2001 byl i jeho dramaturgem. Od roku 2001 je členem divadla Krétakör, spolupracuje s mnohými budapešťskými divadly, jako host přednáší na Univerzitě Gáspára Károliho, kde vede hodiny o současné dramatice. Je laureátem mnoha cen. Za dílo Magyar zombi obdržel v roce 2007 cenu kritiků v kategorii nejlepší nové maďarské drama.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz