Finnhorse

Titul v originále: Suomen hevonen

Autor: Sirkku Peltola
Žánr: hra
Překladatel: Eva Buchwald
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Sirkku Peltola (Finsko)
FINNHORSE (FINSKÝ KŮŇ)
2 m, 4 ž

Děj se odehrává v současnosti na finském venkově.

Postavy: Aili - rozvedená 55letá žena / Gram - její matka / Larri - Ailin bývalý manžel, věk také kolem 55. Farmář / Meri - jeho současná 45 letá přítelkyně, bankovní úřednice / Jay - 28letý syn Aili a Larriho. Nezaměstnaný / Jenni - 13letá dcera Aili a Larriho / Kristina - její 12letá kamarádka, dcera nejbližších sousedů

Na začátku příběhu Jay přemluví svého otce, aby mu pomohl s výkupem starých farmářských koní. Litevský řidič by je poté měl kamionem převézt na Sicilii, kde je koňské maso vyhledávanou delikatesou. Za peníze získané od sicilského podsvětí předem si chce koupit pořádnou motorku a Larrimu zaručuje dobrý zisk bez rizika. Jedním z koní určeným na porážku je i Rowan, který patřil Gram a připomíná jí její mládí. Stále se o něj stará a skoro každý večer ho hřebelcuje. Larri proto předstírá, že kůň musel být veterinářem náhle utracen a že ho pohřbil za lesem. Gram sundavá ze zdi starou olejomalbu dvou koní a oráče na poli, aby jí nepřipomínal Rowanovu ztrátu. Dává ho do úschovy ke své vnučce Jenni, která chce motiv použít jako pozadí pro školní webové stránky.

Nešťastnou náhodou se náklaďák převážející zvířata převrátí u Larriho pole a na farmě to oznamuje šokovaná Meri, která míjela nehodu na kole. Zmrzačené, potlučené a umírající koně je třeba opravdu utratit. Aby se policie a úřady nezačali o neštěstí zajímat, musí se toho Larri rychle ujmout, zahrabat mrtvoly a domů přiváží spousty masa s tím, že je to hovězí. Ženy ho zpracovávají na karbanátky a ukládají do mrazáků.Chudák Gram pomáhá ze všech sil i ochutnává hotové jídlo netušíc, že se jedná o koninu.Vychází najevo, že za neštěstí je odpovědný hlavně nezkušený řidič, ale i Meri si přičítá svoji část viny. Jay mezitím utratil většinu peněz za nový Harley Davidson. Siciliáni ovšem trvají buď na vrácení peněz, nebo doručení smluveného počtu koní, také farmářům byly přislíbeny peníze.

Jay tvrdí matce, že se přihlásil na vzdělávací kurz, velice drahý samozřejmě, a Aili, celá šťastná, že s ní vůbec mluví, krade pro něj peníze, které měla Gram ušetřené na pohřeb.

Zhruba za měsíc zjišťuje Gram, že byla okradena, a Aili jí s chutí prozradí pachatele. Přichází dopis od Ministerstva zemědělství o pokutě za nezaslané formuláře a nepodepsané smlouvy, která za tři roku spolu s penále vystoupila na 30 tisíc Euro. Tato vina padá na Larriho hlavu a on si toho je vědom.Pod tíhou okolností přiznává také původ karbanátků. Jay, který mohl rodině alespoň částečně pomoci z problémů prodejem motorky se svěřuje, že o ni přišel. Meri, milovnice umění, zjišťuje, že starý Gramin obraz tažných koní s vozkou, který Jenni právě snímá ve svém pokoji kamerou pro školní práci, je z roku 1887. Jedná se o známého ruského autora a tak by prodej obrazu mohl vyřešit finanční situaci. Ještě než se to někdo opováží říct nahlas Jeni s kamarádkou přibíhají do kuchyně a každá drží v ruce kus plátna s jedním namalovaným koněm. Bez vousatého oráče je prý kompozice hezčí. Gramy vypadává z ruky talíř s karbanátky a na místě umírá.

Hra má rychlé tempo.Kromě hlavního děje spolu postavy probírají rodinné příhody a jejich dialogy jsou plné humoru, ale i sarkasmu a ironie. Několika zmínkami je kritizována i zemědělská politika EU.

Text je v agentuře k dispozici v anglickém překladu.

apy

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz