Fish In the Dark

Titul v originále:

Autor: Larry David
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 8

Larry David (USA)
RYBA POTMĚ (FISH IN THE DARK)

přeložil Pavel Dominik

10 m, 8 ž

komedie

"Proč vždycky, když někdo umře, začnou být najednou všichni tak upřímní?"

Normana Drexela a jeho ženu Brendu vzbudí jednou ve tři ráno telefon: jeho otec je v nemocnici a konec se blíží. Nad jeho postelí se vedle Normana a Brendy sejde celá rodina - především matka Gloria a bratr Arthur, se kterým má Norman napjaté vztahy. Bratři spolu v tragické chvíli svádějí naprosto nepodstatné, trapné souboje vrcholící ve chvíli, kdy se nedokážou dohodnout, kterému z nich bylo určeno otcovo poslední přání, aby si problematickou matku nastěhovali k sobě domů. Po pohřbu vyjde na povrch leccos z otcovy minulosti (zejména co se týče bývalé služebné Manuely a jejího synka Diega, který se zesnulému podezřele podobá) a Norman pomalu spřádá důmyslný duchařský plán, jak Glorii ze svého domu zase odstěhovat. Nakonec to všechno dopadne trochu jinak a otec nakonec možná nebude jediný, kdo skončí v nemocnici...

Ryba ve tmě je černou komedií o lidské malichernosti tváří v tvář rodinné tragédii, která v sobě snoubí takřka allenovské dialogy s bezmála dahlovskou pointou a nabízí vděčné herecké příležitosti pro početný soubor, ale zejména pro sebeironického komika kolem padesátky coby Normana a vitální zralou herečku v roli jeho nekonvenční matky.

Autorem komedie je slavný americký komik a scénárista Larry David (spoluautor proslulé Show Jerryho Seinfelda a autor a protagonista populárního sitcomu Larry, kroť se), který v její broadwayské inscenaci zároveň hraje i hlavní roli (a jako dramatik i jako divadelní herec tu debutuje). Premiéru měla komedie 5. března 2015 v newyorském Cort Theatre, dávno před ní ale strhla rekordy v tržbách z předprodeje pro činoherní inscenaci a ceny lístků aktuálně patří k nejdražším a nejžádanějším v New Yorku. Režisérkou inscenace je Anna D. Shapiroová, která režírovala mj. slavnou broadwayskou inscenaci Lettsova Srpnu v zemi Indiánů či aktuální, hvězdně obsazenou inscenaci O myších a lidech s Jamesem Francem v hlavní roli, kterou v březnu 2015 do kin včetně ČR přenáší projekt NT Live. Česká premiéra proběhla v MD Brno v prosinci 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz