Flüstern in stehenden Zügen

Titul v originále: Flüstern in stehenden Zügen

Autor: Clemens Setz
Žánr: hra, komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

FLÜSTERN IN STEHENDEN ZÜGEN (Šepot ve stojících vlacích)

C. žije osaměle – žena mu zemřela, ale na to se nikdo neptá. Jeho jediným spojením se světem je telefon, s nímž chce „proniknout do nitra Země". Za tímto účelem C. vytáčí telefonní čísla horkých linek z nevyžádaných e-mailů, které mu přišly. Na druhém konci zvedají telefon různí Ulrichové, Angeliky, Martiny… Ze sluchátka se pravidelně ozývá lámaná němčina a různé přízvuky. Zaměstnanci těchto různých call center sedí v open spacech v zahraničí a předstírají, že jednají jménem německého spolkového ministerstva financí či jménem dodavatele elektřiny. Požadují po lidech platby, které údajně nebyly provedeny. C. prokoukne jejich podvodné jednání a rozluští i taktiku, která se skrývá v důmyslné spleti otázek podvodníků. Tyto zákeřné hovory si začne C. zobecňovat a stanou se pro něj globálnějším, existenciálním problémem a bolestí. Jeho deklarovaný cíl se stává jeho posedlostí: vyhnat ony „zombie“ z anonymity jejich call center, vytrhnout je z jejich robotické existence. C. tomu říká „nucená humanizace" – šikovně a provokativně přinutí operátory, aby se odchýlili od naučeného scénáře, a záludně z nich vymámí soukromý detail či přinejmenším skutečné křestní jméno. Zároveň si však nepřeje nic jiného, než aby ho někdo oslovil jeho vlastním jménem, aby se s ní někdo seznámil. A nakonec zvedne telefon, když mu náhle někdo zavolá…

Autor s jazykovým mistrovstvím a rafinovaností přivádí své postavy v rámci rozmarného magického realismu téměř k šílenství a vykresluje obraz jejich absurdního života a obecně i absurdních následků dnešní globalizace.

Hra byla uvedena v květnu 2021 v Schauspiel Graz.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz