Fly Me to the Moon

Titul v originále: Fly Me to the Moon

Autor: Marie Jones
Žánr: komedie, černá komedie
Jazyk: angličtina, slovenština
Postavy: ženy 2

FLY ME TO THE MOON (Vezmi mě na Měsíc)

2 ž

černá komedie

Snivá píseň Franka Sinatry Fly Me to the Moon je Davyho oblíbená. Nejenom, že si přeje, aby mu ji zahráli na pohřbu (a není to úvaha úplně předčasná, protože je mu 84 let), ale dokonce sází i na koně stejného jména. A právě nastal den, kdy konečně vyhrál! Je to ale taky den Davyho poklidného úmrtí.

Černá komedie, nebo dokonce fraška o dvou špatně placených a životem otloukaných pečovatelkách středního věku, Lorettě a Francis, se rozběhne v okamžiku, kdy zjistí, že během jejich služby na záchodě zemřel jejich klient Davy, a jedné z nich se v hlavě zrodí nápad, že by ohlášení jeho smrti mohly o pár hodin oddálit a mezitím vybrat z účtu Davyho penzi a v sázkové kanceláři jeho výhru. Jejich práce je beztak mizerně placená, takže si to vlastně zaslouží – a i Davy by to tak jistě chtěl.

Každý jeden krok, který Loretta a Francis podniknou, přináší další a další komplikace a celý problém nabývá nových rozměrů. Brzy je jasné, že jestli vše praskne, nebudou obě ošetřovatelky podezřelé z podvodu, ale z vraždy. Když se navíc najde Davyho poslední vůle, jenom se potvrdí, jak nevybíravě si s nimi osud zahrává – Davy vlastně všechno, co měl, odkázal jim. Ale už se nedá couvnout, zbývá jen jedna cesta – zazpívat Davymu jeho píseň a všechny možné důkazy sprovodit ze světa.

Autorka, která se kromě psaní věnuje i herectví, působí v Belfastu. Má na kontě celou desítku divadelní her a a jedna z nich, Stones in His Pockets (2001) jí vynesla Olivierovu cenu na nejlepší původní komedii, dočkala se překladu do 38 jazyků a obletěla svět.

Fly Me To the Moon je text z roku 2012. Byl úspěšně uveden jak v Belfastu, tak v New Yorku.

Máme k dispozici slovenský překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz