Fortune

Titul v originále: Fortune

Žánr: hra, adaptace, kabaret
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Variance na faustovské téma. Smlouva s ďáblem je zde krátkou a výhodnou dohodou, zpečetěnou potvrzením smluvních podmínek v aplikaci pro iPhone. Vyhořelý filmový režisér Štěstěna George sotva uvěří svému štěstí, když v klubu v Soho prodá svou duši Satanovi Lucymu. Od této chvíle se mu po dvanáct let plní všechna přání, profesně se mu vše daří, ve vdané Maggie dobývá svou životní lásku, a když skočí z mrakodrapu, může létat. Teprve postupně si Štěstěna uvědomuje, že za úspěch platí vysokou cenu a že jeho činy mají kruté následky. Trvalé uspokojení pudů se mění v noční můru a nutí k radikálnímu přehodnocení.

Pro autora méně obvyklá hra popisuje pekelný pád napříč časem a prostorem, z londýnské finanční čtvrti do Hollywoodu, ze středověku do digitální současnosti. Autor vytváří portrét morálky 21. století, temnou moralitu i kousavou satiru, v níž se ozývá Goethův Faust, Brechtova Žebrácká opera i vizuální světy Davida Lynche či Stephena Kinga. Text je konkrétní i surrealistický, zobrazuje nejistou hranici mezi uměním a komercí, ideálem a realitou, materialismem a metafyzikou.

Hru uvedlo v lednu 2020 v Japonsku Tokyo Metropolitan Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz