Fräulein Danzer

Titul v originále: Fräulein Danzer

Žánr: aktovka
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Marius von Mayenburg (Německo)

SLEČNA DANZEROVÁ (FRÄULEIN DANZER)

přeložil Michal Kotrouš

3 m, 2 ž

aktovka - groteska

Raná krátká Mayenburgova groteskní aktovka (1996). Rodinná konstelace v obýváku: Matka Inge, otec Hans a trojčata: Lota, Franz a Fred. Tato rodinka je vlastně realizací projektu sociální pracovnice Hildy, tedy slečny Danzerové, která navrátila trojčata z domova mládeže, aby je začlenila zpět do rodiny, která by měla zase díky jejímu projektu začít fungovat. Slečna Danzerová je v rodině proto, aby dohlížela na správnou výchovu trojčat a tím na správnou realizaci svého projektu.

Ten se ovšem v této černé a ironické frašce obrátí proti ní. Rodina jí při obědě nacpe pečené kuře do krku a nad jejím nehybným tělem spokojeně popíjí své pivo. Starý způsob života je obnoven, spokojenost je dokonalá a nezbývá než poděkovat městu za sociální podporu.

Aktovka, jež byla napsaná na objednávku pro oslavy 99. výročí narození Bertolta Brechta, by se dala inscenovat např. spolu s krátkou groteskou Soumrak monster (Monsterdämmerung, 1997) - v ní se jedná také o téma dětí, nicméně ještě nenarozených, ač horlivě chtěných.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz