Frontex - keiner kommt hier lebend rein

Titul v originále:

Autor: Richard Schuberth
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Richard Schuberth (Rakousko)

FRONTEX - Keiner kommt hier lebend rein (FRONTEX – Nikdo se sem živý nedostane)

7 m, 3 ž (dvojrole)

středozemní groteska

Loď pohraniční středomořské stráže Frontex nabourá do člunu s uprchlíky. Nehodu přežije nesourodá skupinka lidí – důstojník Frontexu, angažovaná investigativní novinářka, berlínská performerka a mlčenlivý uprchlík jménem „Černé tělo“. Společně se dostanou jako trosečníci na neobydlený ostrov.

Černoch slouží ostatním třem bělochům jako projekční plátno vlastních komplexů, jako sexuální objekt i jako jakýsi mazlíček, dokud nemá snový úzkostný monolog na téma budoucnost Evropy – to pak ostatní přejde smích.

Jejich odysea však nekončí – potkají samotnou německou kancléřku Angelu Merkelovou či známého komika, který na ostrově Lampedusa dělá pro Frontex show pro uprchlíky po vzoru Monty Pythonů. Posádka člunu je paradoxně jako skupina ilegálních azylantů odvezena do libyjské pouště. Tam se jim ztělesní sen o liberální Evropě – klimatizovaný tábor pro uprchlíky vedený soukromou firmou jako „reintegrační couching k hledání zaměstnání“.

Groteskní hra o rasismu a „kanibalismu identity“ nepostrádá usmiřující sílu nekorektního humoru. Bizarní dějové zvraty a muzikálové vložky rámuje děj, v němž se mísí všichni lidi, dobří i špatní, kritičtí i přizpůsobiví, dokud neztratí poslední vlákno své vlastní identity.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz