Fuddy Meers

Titul v originále: Fuddy Meers

Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

David Lindsay-Abaire (USA)
KIVÁ CADLA (FUDDY MEERS)

z angličtiny přeložila Markéta Machačíková
4 m, 3 ž
černá komedie

Bláznivá černá komedie, jejíž hlavní postavou je Claire trpící zvláštní formou amnézie: každý den se probouzí jako „nepopsaný list" - neví, jak se jmenuje, nepoznává vlastní rodinu, neví, co má a nemá ráda. Richard, který se představuje jako její manžel, pro ni proto připravil manuál, kde má sepsané všechny podstatné informace. Dnešní den je ale jiný než ty předešlé: zpod postele vyskakuje podivné individuum, které šišlá, kulhá, nevidí na jedno oko, neslyší na jedno ucho a má lyžařské brýle. Je prý její bratr a chce ji zachránit před manželem. Odváží Claire do domu její matky, kterou nedávno ranila mrtvice, a mluví proto nesrozumitelným patologickým jazykem. Zanedlouho přijíždí i Richard spolu s pubertálním synem Kennym a unesenou policistkou Heidi. Aby byl kabinet kuriozit kompletní, pohybuje se tu i jakýsi Millet s hubatou loutkou.
Claire je mezi těmito postavičkami jako dítě na atrakci s křivými zrcadly (odtud název hry: „fuddy meers" v jazyce Claiřiny matky znamená „funny mirrors", neboli křivá zrcadla). Postupně zjišťuje, že všechno je jinak, a snaží se poskládat si pravý obraz reality. Ten je mnohem děsivější, než čekala: když se jí vrátí paměť, uvědomí si, že žila ve vztahu, kde musela neustále čelit násilí, až to jednoho dne nevydržela, surovci se pomstila zvláště drastickým způsobem a vzápětí ztratila paměť.
Hra Fuddy Meers byla poprvé uvedena roku 1999 v divadle Manhattan Theatre Club a během pěti let po premiéře byla inscenována na více než 200 scénách. Byla uvedena i v Británii, ale největší úspěch slavila v severní Americe.
David Lindsay-Abaire (*1969) je americký dramatik, scenárista a textař vyznamenaný roku 2007 Pulitzerovou cenou za hru Rabbit Hole (Králičí nora). Dramatickou tvorbu studoval na konzervatoři Julliard School u Marshi Normanové a Christophera Duranga.

 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz